W okolicy DK64 i DK65 rozpoczęła się akcja czynnej ochrony płazów

Akcja czynnej ochrony płazów rozpoczęta!

 

W ostatnim czasie, w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego odbyły się dwa spotkania w sprawie problemu niestosowania się kierowców do ograniczenia prędkości, wjazdu aut ciężarowych, natężenia ruchu szczególnie w okresie weekendów i wakacyjnym, ginących na drodze zwierzętach, w tym głównie gadach i płazach.

O tym problemie dyskutowali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Mońkach, Starostwa Powiatowego w Mońkach, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego z siedzibą w Białymstoku, oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w z siedzibą w Białymstoku.

W czasie rozmów poruszono m.in. potrzebę wprowadzenia odcinkowego pomiaru prędkości, w celu stosowania się kierowców do ograniczenia prędkości, zmniejszenia atrakcyjności drogi dla kierowców, którzy traktują 30 km odcinek Carskiej Drogi wyłącznie jako odcinek łączący dwie drogi o znaczeniu krajowym nr 64 i 65.

Wiosenna aura sprawiła, że w niektórych miejscach wzdłuż dróg pojawiły się specjalne ogrodzenia, tzw. płotki herpetologiczne –  informuje w mediach społecznościowych Krzysztof Bach st. specjalista ds. ochrony przyrody BbPN. – Konstrukcje te zostały rozstawione, podobnie jak w latach ubiegłych, w 2 lokalizacjach: między Goniądzem a Wólką Piaseczną oraz w okolicach Laskowca. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do wychodzenia płazów na drogę, gdzie mogłyby zginąć pod kołami pojazdów. Zamiast tego wpadają one do wkopanych w ziemię wiaderek, a następnie przenoszone są na drugą stronę jezdni. Ze względu na bezpieczeństwo osób zaangażowanych w akcję, na obu odcinkach dróg powiatowych zostało wprowadzone tymczasowe ograniczenie prędkości do 30 km/godz. Prosimy kierowców o wolniejszą jazdę. Z góry dziękujemy! – dodaje Krzysztof Bach.

 

Pracownicy BPN wyrażają nadzieję, że proponowane rozwiązanie uda się szybko wprowadzić w życie.

I dodają, że w celu ograniczenia/uniknięcia śmiertelności zwierząt konieczna jest przebudowa drogi przynajmniej poczynając od ok. 15 km do 30 km (przed miejscowością Dobarz i dalej w kierunku Laskowca). Jak informują pracownicy BPN Policja zobowiązała się do dalszych kontroli prędkości na Carskiej Drodze.

Array

Red. M.L.

Fot. Facebook BPN

Biebrzański Park Narodowy

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy