W Podlaskiem rozpoczynają się zimowe ferie – służby apelują o bezpieczeństwo

Podlaskie służby apelują o bezpieczeństwo podczas ferii

Już w sobotę ponad 130 tysięcy uczniów szkół podstawowych i średnich w naszym województwie rozpocznie ferie zimowe. Jest to wyzwanie organizacyjne dla rodziców i opiekunów oraz wielu instytucji, bo żeby ferie mogły być udane, muszą być bezpieczne – mówił (19.01) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wraz z przedstawicielami Kuratorium Oświaty, Sanepidu i służb mundurowych zainaugurował akcję Bezpieczne Ferie 2023.

– Nadchodzące ferie są sprawdzianem znajomości zasad bezpieczeństwa, o których dzieci i młodzież uczą się na co dzień. Będą mogły to zrobić podczas zorganizowanej formy wypoczynku czy spędzając czas pod opieką rodziców lub sami – zaznaczył na wstępie wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Sprawdź, czy wypoczynek jest w bazie

Do Kuratorium Oświaty w Białymstoku wpłynęło 211 zgłoszeń wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży prowadzonego przez organizatorów z województwa podlaskiego. Jak co roku, rodzice na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki mogą sprawdzić, czy dany wyjazd lub półkolonie są w bazie, co oznacza, że są legalne – zorganizowane zgodnie z przepisami.

– Najczęściej są to półkolonie, ale niewiele mniej to wypoczynek krajowy, jest też jeden zagraniczny. 138 form odbędzie się na terenie naszego regionu. Kuratorium planuje skontrolowanie przynajmniej 20% form wypoczynku, przy czym będziemy współpracowali z Sanepidem i Policją – mówiła Beata Pietruszka – Podlaski Kurator Oświaty.

Kurator podkreśliła, że pracownicy będą także reagowali na zgłoszenia dotyczące wątpliwości co do tego, czy dany wypoczynek jest legalny.

Higiena, żywność, dostęp do opieki medycznej

P.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Ewa Jakubowicz przypomniała, że do końca marca 2023 roku obowiązuje w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a nie stan epidemii, więc podczas tegorocznych ferii nie obowiązują już obostrzenia z powodu COVID-19.

Inspekcja sanitarna podczas kontroli w obiektach, gdzie zorganizowano wypoczynek, sprawdzi m.in. jaki jest dostęp do opieki medycznej, stan sprzętu sportowego i rekreacyjnego.

– Bardzo ważnym aspektem jest bezpieczeństwo żywienia, któremu poświęcone są również nasze kontrole – sprawdzamy procedury przygotowywania posiłków – mówiła Ewa Jakubowicz.

Służby w gotowości

O bezpieczeństwo na lodzie w czasie ferii zimowych zatroszczy się Państwowa Straż Pożarna.

– Co roku odnotowujemy przypadki załamania się lodu pod ciężarem człowieka, więc na polecenie komendanta głównego PSP włączamy się w akcję „Bezpieczne Lodowisko 2023” – pomożemy w wylaniu lodowisk, jeśli oczywiście aura pozwoli, przy szkołach, w ogródkach jordanowskich czy w innych miejscach, które będą na to miały pozwolenia – mówił bryg. Marcin Bielakowicz – Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Strażacy będą prowadzili również działania edukacyjne – w terenie oraz salach „Ognik”, które znajdują się w komendach powiatowych PSP. O edukację uczniów zadbała także Podlaska Policja.

– Ferie zaczynają się 23 stycznia, ale my już mamy ręce pełne roboty, bo dbamy o bezpieczeństwo osób wyjeżdżających na zimowy wypoczynek. Na podlaskich drogach rozpoczną się działania drogówki – będziemy kontrolować prędkość, stan trzeźwości kierowców oraz przestrzeganie przepisów – wyliczał podinsp. Tomasz Krupa – rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji.

W każdym mieście powiatowym policjanci wyznaczyli miejsce, w którym kontrolowane będą autobusy przewożące dzieci i młodzież na wypoczynek zorganizowany. W takie działania zaangażowany jest także Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Białymstoku.

– Będziemy kontrolowali autobusy przy głównych szlakach turystycznych, ale nie pominiemy basenów, teatrów i innych miejsc. Sprawdzimy stan techniczny samochodów, trzeźwość kierowców, ich uprawnienia oraz potrzebne dokumenty – mówił naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego ITD w Białymstoku Dariusz Carewicz.

Województwo podlaskie rozpoczyna ferie zimowe jako drugie w kolejności po lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim, razem z województwem warmińsko-mazurskim.

Red. M. L.

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy