Uczniów dopuszczą do matury dyrektorzy szkół
,,W szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwało dyrektorowi szkoły. A w tych bardzo szczególnych – mam nadzieję, że nie wystąpią takie, ale jeśli wystąpią – w przypadkach, gdy i rada pedagogiczna i dyrektor nie będą chcieli podjąć tej decyzji to stosowne decyzje o klasyfikacji zrobi organ prowadzący – samorząd terytorialny – powiedział premier Mateusz Morawiecki przed posiedzeniem Rady Ministrów.
,,Powtarzam, celem jest, aby każdy tegoroczny maturzysta mógł podejść do egzaminu dojrzałości – podkreślił Morawiecki. – Pragnę zapewnić maturzystów i ich rodziców: nie będzie zagrożone przeprowadzenie matur” – dodał.
Matury powinny się rozpocząć 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.
Zmniejsza się liczba protestujących w Podlaskiem
W Podlaskiem – jak wynika z danych podlaskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego – wczoraj, w 16 dniu strajku protestowali nauczyciele w niespełna 170 szkołach i przedszkolach. To o połowę mniej niż w na początku protestu.
W Białymstoku do strajku w środę (24.04) przystąpiło 2152 nauczycieli (33,3%) oraz 65 pracowników niepedagogicznych – administracji i obsługi (2,3%). Do placówek edukacyjnych przyszło 2114 dzieci (7,3%). W Białymstoku strajkuje 64% placówek (95% szkół podstawowych, 39% przedszkoli i 96% ponadgimnazjalnych).
Od strajku odstąpiły; Przedszkole Samorządowe Nr 8 w Białymstoku i Szkoła Podstawowa Nr 21 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku.
Rząd apeluje do strajkujących by zawiesili protest
Rząd apeluje do strajkujących, by na czas matur, które mają rozpocząć się 6 maja – zawiesili protest.
W piątek (26.04) na warszawskim PGE Stadionie Narodowym ma odbyć się oświatowy „okrągły stół”. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zaproszenie do rozmów z rządem otrzymają między innymi nauczyciele, politycy opozycji, związkowcy, rodzice i grono ekspertów.
W spotkaniu nie wezmą udziału: Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Jak mówi, szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz, forma spotkania nie jest wystarczająco określona.
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk ma nadzieję, że związkowcy zmienią zdanie i wezmą udział oświatowym „okrągłym stole”. Od 8 kwietnia w części szkół i przedszkoli strajkują nauczyciele, którzy domagają się podwyżek płac, wyższych niż zaproponowane przez rząd.
Red. OKO
Fot. unsplash/Podlaskie24.pl
PAP