W powiecie białostockim powstaną kolejne mieszkania chronione


Najpóźniej do końca wakacji w powiecie białostockim – na terenie Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy – powstaną mieszkania chronione dla 28 osób potrzebujących

Zadanie jest dofinansowane z funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych.

W ramach inwestycji powstaną cztery budynki mieszkalne jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej. W mieszkaniach będzie mogło zamieszkać w sumie 28 osób potrzebujących. Zadanie będzie dofinansowane z funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych.

Podczas spotkania na placu budowy w Choroszczy (14.03) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że cieszy go kolejna oprócz modernizacji dróg czy remontów w szpitalu inwestycja w powiecie białostockim. Tym bardziej, że dotyczy osób potrzebujących, w tym chorych, a mieszkań chronionych nie jest w województwie zbyt dużo.

W podobnym tonie wypowiadał się senator Mariusz Gromko, który podkreślał, że ma nadzieję, iż mieszkania powstaną szybko, a wykonawcy nie napotkają problemów.

Radość z inwestycji wyrażał również poseł Kazimierz Gwiazdowski, mówiąc, że to bardzo dobrze, iż dzięki tym mieszkaniom będzie mogła się usamodzielnić część mieszkańców DPS.

Starosta Jan Bolesław Perkowski wspominał jak w 2020 roku na spotkaniu z dyrektorem DPS wspólnie zastanawiali się skąd wziąć pieniądze na budowę mieszkań, a teraz z pomocą przyszedł  Program Inwestycji Strategicznych.

Wdzięczność z rozpoczęcia tak ważnej inwestycji wyrażał dyrektor DPS Jan Steckiewicz. A wykonawca – prezes firmy Archime  zakończył z optymizmem, że zadanie uda się zakończyć szybciej niż w sierpniu 2024 roku – jak zakłada umowa.

W każdym mieszkaniu chronionym będzie mogło zamieszkać po 7 osób – w sumie 28

W zależności od potrzeb będą to: usamodzielniający się mieszkańcy DPS – osoby z zaburzeniami psychicznymi, ofiary przemocy domowej, młodzież opuszczająca domy dziecka i osoby w ramach tzw. opieki wytchnieniowej.

„Wszyscy wiemy jak bardzo palący jest to problem. Liczymy na to, że tych sytuacji będzie jak najmniej, ale gdy już się zdarzy, to osoby (poszkodowane) będą wiedziały, że o każdej porze dnia i nocy będą mogły tutaj przyjść i znaleźć schronienie” – mówił na uroczystości dyrektor Steckiewicz o mieszkaniu chronionym dla osób dotkniętych przemocą domową.

Budowa mieszkań ma kosztować blisko 4 mln zł.

 

Red. M. L.

Fot. Strostwo Powiatowe w Białymstoku

Starostwo Powiatu Białostockiego

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy