Gmina Augustów. W próbce pobranej z wodociągu w Grabowie wykryto bakterię coli

Bakteria coli w wodzie w gminie Augustów

Mieszkańcy trzech miejscowości: Grabowo, Grabowo Kolonie oraz Biernatki nie mogą pić wody z kranu, ani nawet używać jej do kapieli. W gminnym wodociągu wykryto bakterię coli.

Jak podało Polskie Radio Białystok bakterię coli wykryto w próbce pobranej z wodociągu w Grabowie. Korzystają z niego mieszkańcy trzech miejscowości: Grabowo, Grabowo Kolonie oraz Biernatki. Ujście te zostało tymczasowo zamknięte.

Wykrycie bakterii coli potwierdza powiatowy inspektor sanitarny w Augustowie Agata Augusewicz.

– Norma przewiduje 0 jtk na 100 ml wody, a w przebadanej próbce wykryto aż 22 jtk bakterii grupy coli na 100 ml. Jest to niebezpieczne, ponieważ taka woda nie jest przydatna do picia. Można ją wykorzystywać jedynie do prac porządkowych oraz spłukiwania toalet – mówi Agata Augusewicz.

Próbki z ujęcia zostały pobrane 9 sierpnia i przebadane przez laboratorium w Sokółce. Ale zarządca wodociągu wyniki otrzymał dopiero na początku tego tygodnia.

– Zarządca tego wodociągu zabezpieczył wsie: Grabowo, Grabowo Kolonię oraz Biernatki w wodę przeznaczoną do picia przez ludzi ze stacji uzdatniania wody z miejscowości Pruska Mała. Przeprowadził chlorowanie oraz płukanie ujęcia w Grabowie – mówi Agata Augusewicz.

W środę (25.08) próbki zostały pobrane ponownie.  Wysłano je do laboratorium w Suwałkach. Wynik ma być znany najpóźniej w piątek.

Red. M.L.

Fot. Pixabay

na podst. Polskiego Radia Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy