W Surażu odbyła się największa w tym roku przysięga terytorialsów

W Surażu, najmniejszym mieście województwa podlaskiego, odbyła się (4.09) największa w tym roku przysięga wojskowa w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Szeregi brygady powiększyły się o ponad 110 żołnierzy

Było to największe w tym roku powołanie do służby. Większość nowych terytorialsów nie miała wcześniej kontaktu ze służbą wojskową. To oni wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej na sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pozostali nowi ochotnicy to żołnierze rezerwy, którzy ukończyli szkolenie wyrównawcze.

„Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 30 000 żołnierzy, a zainteresowanie tą formą służby nie maleje. Polki i Polacy chętnie przystępują do formacji, której celem jest dbanie o bezpieczeństwo Ojczyzny oraz Jej obywateli. Waszą przysięgę składacie tuż po kolejnej, 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej (…). Niech Wasi poprzednicy, którzy poświęcili dla Polski to co najważniejsze i w tragicznym czasie wojny sprostali wielkiej odpowiedzialności, będą inspiracją do jeszcze lepszej służby” – napisał w liście do uczestników przysięgi w Surażu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Nie zatrzymujcie się w swojej aktywności, ciągle poszukujcie możliwości samodoskonalenia się i pokonywania własnych słabości. Podlascy terytorialsi są doceniani przez swoich przełożonych oraz przez żołnierzy wojsk sojuszniczych, którymi ściśle współpracujemy. Przede wszystkim jednak zaangażowanie żołnierzy doceniają mieszkańcy naszego regionu, członkowie lokalnych społeczności, których ochrona i wsparcie są dla nas priorytetem – powiedział dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski.

Nowi terytorialsi pochodzą z całego województwa podlaskiego.

Wśród nich przeważają studenci i uczniowie. Są także osoby, które głównie łączą pracę ze służbą wojskową m.in. kierownicy, pracownicy produkcji, stolarze i asystent trenera. Około 16% zaprzysiężonych ochotników to kobiety.

Żołnierze, którzy mieli najlepsze wyniki w szkoleniu, otrzymali listy gratulacyjne.

Płk Sławomir Kocanowski wręczył Panu Henrykowi Łapińskiemu, burmistrzowi Suraża, pamiątkę z wizerunkiem odznaki pamiątkowej 1 Podlaskiej Brygady OT.

Przysięgę uświetniła Orkiestra Wojskowa z Giżycka. Przybyłe rodziny, goście i mieszkańcy Suraża mieli okazję zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem używanym przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Nowi żołnierze rozpoczną teraz służbę w macierzystych pododdziałach brygady zlokalizowanych w Białymstoku, Suwałkach, Łomży i Hajnówce. Czekają ich kolejne etapy szkolenia, na zakończenie których, po trzech latach, osiągną tzw. status ‘combat ready’, czyli pełną gotowość bojową.

Nabór do służby

W tym roku szkolenia ochotników do służby zaplanowane są:
– osoby bez złożonej przysięgi wojskowej: 15-30.10, 26.11-11.12, 18-19.12.2021 + 23.01-05.02.2022

– żołnierze rezerwy: 23-30.10, 04-11.12, 18-19.12 + 31.01-05.02.2022.

Skorzystaj z pomocy Rekrutera 1PBOT  lub złóż wniosek w Wojskowej Komendzie Uzupełnień (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży, Suwałkach), albo poprzez platformę internetową ePUAP. Terytorialsem może zostać polski obywatel, który jest zdrowy, sprawny fizycznie i niekarany, w wieku od 18 do 55 lat (w przypadku szeregowych) lub 18-63 lata (podoficerowie i oficerowie rezerwy).

Red. M.L.

Fot. szer. Bartosz Dzietczyk

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy