Wasilków. Monidła i archiwalne zdjęcia ślubne mieszkańców na wystawie

Wasilków. Monidła i archiwalne zdjęcia ślubne mieszkańców na wystawie

Ponad 40 monideł i archiwalnych fotografii ślubnych udało się zebrać pracownikom Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Wasilkowie od mieszkańców miasteczka. Powstała niezwykła wystawa, która ma ocalić od zapomnienia dawne zwyczaje i dawnych mieszkańców.
Będzie ją można oglądać od niedzieli 10.09 od 17.00.
Wtedy też 10 września 2023 roku w Wasilkowie odbędzie się finał projektu „Wesele Kultur”.

Zadanie ma na celu przypomnienie tradycji obrzędowych związanych ze ślubem i weselem w naszym regionie. W ramach projektu uczestnicy biorą udział w warsztatach śpiewu, wyplatania wianków oraz tworzenia tradycyjnych ozdób. Finałem będzie inscenizacja wesela do której można dołączyć.

Z racji dwóch przodujących wyznań na tym terenie – prawosławia i katolicyzmu – powstało wiele ciekawych i zaskakujących tradycji. Dwie grupy wyznaniowe żyją i przenikają się wzajemnie w pełnej symbiozie i niezauważalnej już różnicy kulturowej. Nikogo tu nie dziwią dwuwyznaniowe śluby i wesela, choć dla wielu społeczności z innych terenów nadal jest to coś niebywałego. Nawet dla współczesnych mieszkańców naszego regionu niektóre dawne tradycje, które wyrosły z wielokulturowości zdają się być dziś nieznajome.

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Małgorzata Kotarska -Ołdakowska Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy