Wielka akcja szczepień. Punkty szczepień przy parafiach i OSP

Popularyzacja szczepień przeciw COVID-19: punkty przy parafiach
i mobilizacja OSP

– Nasze województwo nie jest liderem szczepień. Cały czas działają punkty stacjonarne, powszechne, ale to nie wystarcza, dlatego podjęliśmy kolejne inicjatywy, żeby dotrzeć do mieszkańców regionu, którzy jeszcze się nie zaszczepili – mówił w czwartek (29.07) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W niedzielę (1.08) przy 10 parafiach katolickich i 1 prawosławnej staną punkty szczepień, w których będzie można przyjąć preparat przeciw COVID-19 bez wcześniejszej rejestracji. Chęć zaangażowania w akcję promocji szczepień wyraziły jednostki ochotniczej straży pożarnej z regionu.

W najbliższą niedzielę (1.08) punkty szczepień przeciw COVID-19 będą zlokalizowane w 11 parafiach w całym regionie za zgodą księży proboszczów oraz zwierzchników Kościoła Katolickiego i Prawosławnego. Wykwalifikowane zespoły szczepiące będą czekać na mieszkańców od wczesnych godzin rannych, kiedy zaczynają się pierwsze nabożeństwa. W akcję włączyły się następujące parafie:

 • Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie,
 • Parafia pw. Bożego Ciała w Łomży,
 • Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia NMP w Krypnie,
 • Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza w Mońkach,
 • Parafia Rzymskokatolicka, pw. Chrystusa Króla w Suwałkach,
 • Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Sejnach,
 • Parafia pw. Św. Jana Pawła II w Grajewie,
 • Parafia Rzymskokatolicka pw. Zwiastowania Maryi Panny w Dobrzyniewie Kościelnym,
 • Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej,
 • Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach,
 • Parafia Prawosławna pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach.

Jestem przekonany, że akcję będziemy kontynuować w następnych tygodniach i przyczyni się ona do tego, że proces szczepień w naszym województwie będzie przebiegał jak najsprawniej i obejmie jak najwięcej osób. Chcemy docierać w różne miejsca – szczególnie tereny wiejskie, by zachęcić tych mieszkańców, którzy się jeszcze nie zaszczepili – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W punktach zlokalizowanych przy parafiach będzie można spotkać również przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, Inspekcji Sanitarnej oraz strażaków ochotników.

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zorganizuje w każdym ze wskazanych miejsc punkt lub grupę edukatorów, którzy będą prowadzić działania profilaktyczno-informacyjne na temat Narodowego Programu Szczepień, Programu Profilaktyka 40 PLUS oraz innych działań wspierających zdrowie i zdrowy tryb życia. Dodatkowo w Wasilkowie oraz Dobrzyniewie Kościelnym wszyscy chętni będą mogli wykonać analizę składu ciała i określić swoje BMI. W Łomży, Mońkach i Grajewie, o ile pozwolą na to warunki techniczne, planowane jest zorganizowane punktu wydawania kart EKUZ. Pracownicy Inspekcji Sanitarnej wyjaśnią wątpliwości dotyczące szczepień.

W promocję szczepień włącza się również Ochotnicza Straż Pożarna

Rusza program pod patronatem Premiera RP i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji #SzczepimySię z OSP. Na terenie województwa podlaskiego chęć przystąpienia do tego programu zgłosiło prawie 180 jednostek ochotniczej straży pożarnej, chociaż druhowie ochotnicy już od dawna angażują się w walkę z pandemią, za co bardzo im dziękuję – mówił podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sebastian Zdanowicz.

Program #SzczepimySię z OSP składa się z 3 części:

 • Premia na Start: 3 tys. zł dla jednostki OSP za pomoc w wykonaniu 50 szczepień pierwszą dawką.
 • Premia za Szczepienia OSP: 20 lub 40 zł (w zależności od wieku zaszczepionej osoby) dla OSP za pomoc w zaszczepieniu każdej kolejnej osoby.
 • Konkurs OSP na Medal #SzczepimySię: ogólnopolski konkurs na 300 najlepszych jednostek OSP według liczby zrealizowanych szczepień.

 

Red. OKO

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
 • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy