Mieszkańcy regionu uczcili 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w Białymstoku.
Z inicjatywy Podlaskiego Instytutu Kultury – mieszkańcy włączyli się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu”. Przed Muzeum Podlaskim o godz. 12 wspólnie zaśpiewali Mazurek Dąbrowskiego.
ZOBACZ: 🛑 Wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego przed Muzeum Podlaskim w Białymstoku „Niepodległa do hymnu” 🇵🇱🇵🇱🇵🇱
– Na pewno trzeba zabierać na takie akcje dzieci, bo tak naprawdę to rodzic, szkoła edukuje patriotycznie, i trzeba to robić. Trzeba w takie dni wyjść na zewnątrz. Nie siedzieć w domu, i pokazać młodemu pokoleniu, uczyć piosenek patriotycznych – mówi pani Marta, która przyszła na Rynek Kościuszki z córką.
– Taka akcja jednoczy rodzinę, uczymy się historii, dzieci się uczą – mówi pani Lucyna.
– Chcemy też zaszczepić w dzieciach ten patriotyzm, i miłość do ojczyzny – dodaje pani Monika.
Główne uroczystości rozpoczęły się o 12:30 przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wydarzenie poprzedzone były nabożeństwami w cerkwi przy ul. Lipowej i w katedrze przy ul. Kościelnej.
ZOBACZ: 🛑 Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku 🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich podczas swoich przemówień odnieśli się do obecnej sytuacji na granicy z Białorusią. Wspólnie dziękowali polskim żołnierzom, strażnikom granicznym oraz policjantom za dbanie o bezpieczeństwo Polaków.
– W tym roku ze względów pandemicznych oraz tego, co dzieje się na granicy z Białorusią, obchody są uboższe, ale nie mniej uroczyste – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. – Naszym wyzwaniem jest w tej chwili, abyśmy tą niepodległość, suwerenność, integralność terytorialną zachowali i utrzymali. Żebyśmy mogli żyć w pokoju, ale i w niepodległym i bezpiecznym państwie. Mam przekonanie, że dzięki postawie naszej władzy, jedności społeczeństwa to, co nas dzisiaj jednoczy, uchronimy, i weźmiemy przykład z tych pokoleń, o których pamięć dzisiaj przywołujemy – podkreślił wojewoda.
– 11 listopada to jeden z najpiękniejszych dni w historii naszego kraju. Stanowi on wspaniałe wspomnienie odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości – mówił Artur Kosicki, marszałek województwa. – Po 123 latach zaborczej niewoli ziściły się marzenia kilku pokoleń Polaków. Na mapie Europy znowu pojawiła się wolna i suwerenna Rzeczpospolita.
Na zakończenie uroczystości odczytano apel pamięci. Była też salwa honorowa i tradycyjne złożenie wieńców.
Red. Monika Lenczewska
Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl