Wróciły codziennie pociągi z Białegostoku do Walił

Po ponad 20 latach wróciły codziennie, bezpośrednie pociągi z Białegostoku do Walił. W ostatnich latach kursowały jedynie w weekendy w sezonie turystycznym

– Z wielką przyjemnością uruchamiamy połączenie z Białegostoku do Walił, przez Puszczę Knyszyńską – powiedział prezes zarządu Polregio Artur Martyniuk na briefingu zorganizowanym w sobotę na białostockim dworcu z okazji reaktywacji. – Od dzisiaj będzie to już połączenie codzienne po ponad 21 latach regularnych przewozów pasażerskich na tej linii kolejowej – dodał Artur Martyniuk.

To historyczna chwila zwłaszcza dla mieszkańców miejscowości położonych na trasie. Dzięki tej decyzji wielu z nich będzie mogło łatwiej dotrzeć do stolicy regionu.

 

To jest fantastyczna inicjatywa, bo pomaga nie tylko lokalnym mieszkańcom tutaj z Gródka i z Walił dostać się do Białegostoku, ale też właśnie turystom rowerowym podróżować po naszym pięknym regionie. Uważam, że to wspaniała inicjatywa. Brawo temu kto to przywrócił, i wymyślił. Świetnie! Jestem za. Trzymam kciuki, żeby to trwało cały czas – powiedział portalowi Podlaskie24.pl Bartosz Iwanowski z Białegostoku.

Pociągi na trasie Białystok – Waliły zostały przywrócone przede wszystkim dzięki lokalnym działaczom.

Fot. Facebook ⬇️

– To jest wielkie wyróżnienie dla mnie, i dla tych mieszkańców zadowolenie, że w końcu ta linia będzie uruchomiona na stałę – powiedział Andrzej Kasperowicz, inicjator reaktywacji tej trasy. 

Uważam, że to bardzo dobrze, że te codziennie pociągi wróciły – mówi pani Katarzyna z Białegostoku. – Nie wiem dlaczego tę linię 21 lat temu zlikwidowano, bo pamiętam jeszcze jak mój św. pamięci tato przyjeżdżał tutaj koleją sędziować mecze, a więc uważam że to bardzo dobry powrót. Dzisiaj byliśmy u znajomych. Przyjechaliśmy wczoraj PKS-em, i sprawdziliśmy właśnie, że jest możliwość powrotu pociągiem – dodaje pasażerka.

 

Od 1 maja do 26 września codziennie będą kursowały dwie pary pociągów

Odjazdy z Białegostoku o 4:50 (od poniedziałku do piątku), 8:52 (soboty i niedziele), 15:45 (codziennie).
Odjazdy z Walił: 5:49 (od poniedziałku do piątku), 10:27 (soboty i niedziele), 16:51 (codziennie). Rozkład jazdy będzie obowiązywał na razie do 26 września. Artur Martyniuk mówił, że dalszy rozwój połączeń na tej linii zależny jest od uzgodnień z samorządem województwa podlaskiego.

 

Trasa Białystok-Waliły liczy 36 km.

Prowadzi przez malownicze tereny Puszczy Knyszyńskiej. Pociąg wyrusza z dworca głównego w Białymstoku i zatrzymuje się na stacji Białystok Fabryczny, w Kurianach, Zajeziercach, Żedni, Sokolu Białostockim i kończy trasę w Waliłach. Podróżni wysiadający w Waliłach mogą skorzystać także z bezpłatnego busa do Gródka.

Połączenie finansuje samorząd województwa podlaskiego.

***
ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ: Majówka z okien pociągu

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska / Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy