Zginęli prawie wszyscy. Obchody 77. rocznicy pacyfikacji wsi Krasowo-Częstki

97 dzieci, 89 kobiet i 71 mężczyzn – w sumie 258 mieszkańców wsi Krasowo-Częstki w gm. Nowe Piekuty. 17 lipca 1943 roku wszyscy zostali spędzeni do jednej stodoły, gdzie ponieśli tragiczną śmierć… Ocalało jedynie 17 z 270 mieszkańców.

Pacyfikacja wsi Krasowo – Częstki była zemstą za zabicie 8 żandarmów niemieckich, którzy zginęli w potyczce z oddziałem partyzanckim Tadeusza Westwala, ps. „Ostroga”, „Karaś”.

Kilka godzin później, w gabinecie szefa gestapo na Białostocczyźnie, odbyło się spotkanie, na którym została podjęta decyzja o zagładzie Krasowa Częstek. Wieś ta została wybrana ze względu na to, że była największa w okolicy.

Przed świtem 17 lipca 1943 roku oddziały żandarmerii SS i wermachtu po otoczeniu podwójnym pierścieniem wkroczyły do wsi spędzając jej mieszkańców do stodoły Państwa Jankowskich. W międzyczasie przeprowadzono całkowitą grabież mienia, które wywożono podwozami. Następnie wymordowano wszystkich schwytanych mieszkańców: 97 dzieci, 89 kobiet i 71 mężczyzn. Po dokonanym rabunku i masakrze wieś została spalona…

Wykonawcami zbrodni byli funkcjonariusze żandarmerii polowej w Wysokiem Mazowieckiem i Łomży oraz oddział SS w sile ponad 100 osób. Nie zostało ustalone, czy w zbrodni brał udział szef gestapo w Łomży – porucznik SS Ennulat i podlegli mu funkcjonariusze.


Obchody 77. Rocznicy zamordowania mieszkańców wsi Krasowo-Częstki odbędą się w piątek,  17 lipca 2020 roku w Krasowie-Częstkach

Program uroczystości:

 • 11:30 – Różaniec w intencji pomordowanych
 • 11:55 – wprowadzenie pocztów sztandarowych
 • 12:00 – Msza Święta w intencji zamordowanych
  • złożenie wieńców i wiązanek na grobach zamordowanych
  • wystąpienie Marka Kaczyńskiego – Wójta Gminy Nowe Piekuty
  • wystąpienia zaproszonych gości
 • 13:30 – zakończenie uroczystości

 

Red. Marta Śliwińska

Fot. UG Nowe Piekuty

UG Nowe Pieuty

0 0 votes
Article Rating
 • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy