Działem stomatologii, który zajmuje się szeroko pojmowanym odtwarzaniem zniszczonych tkanek zębowych, uzupełnianiem braków w uzębieniu pacjenta i poprawą estetyki uśmiechu, jest protetyka. Jednym z zabiegów, jakimi się zajmują protetycy, jest wszczepianie implantów stomatologicznych. Sprawdźmy, kiedy warto się na nie zdecydować.
Całkowita odbudowa zębów pacjenta
W ramach protetyki stomatologicznej protetyk podejmuje się odtwarzania tkanek zębów utraconych przez pacjenta. Do ubytków może dochodzić, np. wskutek próchnicy, urazu mechanicznego czy po prostu wyrwania (ekstrakcji). Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i badaniu jamy ustnej, protetyk przedstawia możliwe drogi leczenia. Jedną z nich są implanty stomatologiczne.
Czym są implanty w stomatologii?
Implantologia jest dziedziną, która skupia się na odtwarzaniu brakujących zębów pacjenta z użyciem implantów, które są elementami imitującymi naturalny korzeń zęba pacjenta. Błędem jest postrzeganie ich jako całego zęba. Dopiero na implantach protetyk dokonuje odpowiedniej odbudowy. Właściwie więc protetyk i specjalista z dziedziny implantologii powinni ze sobą współpracować. Niewykluczone jest przy tym, że będzie to jedna i ta sama osoba.
Implant zębowy to niewielka, zwykle tytanowa, śrubka, która wkręcana jest w kość szczęki lub żuchwy w miejsce, w którym brakuje zęba lub zębów. Po wszczepieniu w kość najczęściej w ciągu kilku tygodni dochodzi do integracji, przez co tworzy się solidna podstawa dla późniejszej odbudowy protetycznej, która przejmuje funkcje korzenia zębowego. Implantolodzy i protetycy podkreślają, że optymalnym rozwiązaniem dla pacjenta jest zastępowanie każdego brakującego zęba jednym implantem.
Kiedy stosowane są implanty zębowe?
Implanty w stomatologii znajdują zastosowanie w przypadku występowania braków w naturalnym uzębieniu. Niektórym pacjentom wydawać się może, że ubytek tylko jednego zęba nie wywołuje żadnych negatywnych skutków, a niestety bywa inaczej.
Brak zęba powoduje rozchwianie, przechylanie czy niekontrolowane przemieszczanie się zębów sąsiadujących z luką. Może dojść do przechylania się zębów przeciwstawnych i zanikania kości wyrostka zębodołowego w miejscu braku. U niektórych pacjentów taki brak staje się powodem recesji dziąsłowych dotykających zębów sąsiednich. Ubytek jednego czy kilku zębów zwiększa ryzyko próchnicy i wad zgryzu, utrudnia przeżuwanie i spożywanie posiłków, a także wpływa na powstanie pewnych zaburzeń w artykulacji.
Na brakach w uzębieniu cierpi estetyka uśmiechu, co może powodować lub pogłębiać kompleksy i zaniżać ogólną samoocenę pacjenta.
Jak przeprowadzane jest wszczepianie implantów?
Implanty stomatologiczne są aktualnie najtrwalszym, solidnym i funkcjonalnym sposobem na uzupełnianie braków zębowych – oczywiście wraz z odbudowaną koroną lub mostem protetycznym.
Jeśli pacjent decyduje się na leczenie implantologiczne, to przechodzi wieloetapowy proces, który rozpoczyna się od konsultacyjnej wizyty u implantologa. Po badaniach i zaakceptowaniu indywidualnego planu leczenia wraz z kosztorysem, przeprowadzane są zabiegi przygotowawcze. Może być niezbędne odtworzenie tkanki kostnej, która uległa zanikowi czy podniesienie dna zatoki szczękowej.
Wszczepienie implantu w miejsce, w którym brakuje korzenia zębowego, to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Po jego zakończeniu należy restrykcyjnie przestrzegać zaleceń lekarza. Mniej więcej po 7-10 dniach zdejmowane są pacjentowi szwy, a po 3-6 miesiącach od dokonania wszczepu, implantolog odsłania implant i montuje na nim śrubę gojącą. Następnym etapem leczenia jest przygotowanie, wykonanie i umieszczenie stałego uzupełnienia protetycznego w jamie ustnej pacjenta.
Red. OKO
Artykuł sponsorowany