Minister zdrowia: od 1 listopada bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 45-74 lat

Od 1 listopada br. z bezpłatnej mammografii będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Od 2025 roku mają obowiązywać tylko mammografie cyfrowe – poinformowała w piątek minister zdrowia Katarzyna Sójka

Szefowa MZ poinformowała na piątkowym briefingu w Warszawie o rozszerzeniu programu profilaktyki raka piersi, po odbyciu szerokich konsultacji z gronem m.in. lekarzy i organizacji pacjenckich.

„To przede wszystkim obniżenie i podwyższenie wieku dla bezpłatnej mammografii dla kobiet w Polsce. Dzisiaj funkcjonujące rozwiązania – od 50 roku życia do 69 roku życia bezpłatnych badań mammograficznych – poszerzamy o pięć lat w dół i podwyższamy o pięć lat w górę” – powiedziała Sójka.

Dzięki nowym rozwiązaniom, jak mówiła, kobiety między 45 a 74 rokiem życia będą w Polsce mogły na podobnych zasadach jak do tej pory, korzystać z profilaktycznych badań mammograficznych.

Badania dla poszerzonej grupy będą dostępne od 1 listopada br.

Kolejne rozwiązanie w profilaktyce raka piersi to m.in. zwiększenie przez MZ możliwości badania immunohistochemicznego receptorów w raku piersi. „Będą one mogły być wykonane na wczesnym etapie, co – mam nadzieję – na pewno skróci diagnostykę i jednocześnie przyspieszy możliwość włączenia odpowiedniego leczenia dla pacjentek” – stwierdziła Sójka.

Poinformowała, że w przyszłości – od 2025 roku – będą też obowiązywały wyłącznie mammografie cyfrowe. (PAP)

Red. M.L.

Fot. iStockPhoto / PAP/Leszek Szymański

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy