NFZ: W Podlaskiem ruszył program badań przesiewowych raka jelita grubego

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał pierwsze umowy na realizację programu badań przesiewowych raka jelita grubego w regionie. Obecnie realizują go trzy placówki, do których pacjenci mogą zgłaszać się bez skierowania

Najskuteczniejszym badaniem diagnostycznym w kierunku wykrywania raka jelita grubego jest kolonoskopia. Dzięki tej metodzie badań aż w 60-90% zapobiega się rozwojowi raka jelita.

Od 1 listopada Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ finansuje program badań przesiewowych raka jelita grubego, który ma na celu spadek umieralności i zapadalności na raka jelita grubego poprzez wykonanie kolonoskopii przesiewowej.

Pod koniec października br. Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał umowy na realizację programu badań przesiewowych raka jelita grubego w województwie podlaskim z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku, Białostockim Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku oraz z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Łapach. Umowa na realizację programu w tych placówkach obowiązuje od 1 listopada 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. – mówi dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Maciej Bogdan Olesiński.

Rak jelita grubego stanowi obecnie drugą pozycję (po raku płuca) wśród wszystkich zapadalności na nowotwory w populacji polskiej i drugą w grupie onkologicznych przyczyn zgonów.

Jest więc jednym z najistotniejszych epidemiologicznie problemów w populacji. Dlatego Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ w Białymstoku ogłosił kolejne postępowania w trybie konkursu ofert na realizację świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie program badań przesiewowych raka jelita grubego. Rozstrzygnięcie konkursu ofert nastąpi 18 listopada. Mamy nadzieję, że liczba placówek medycznych realizujących program w województwie podlaskim będzie większa, a pacjenci zyskają lepszy dostęp do wykonania badania przesiewowego raka jelita grubego – kolonoskopii – dodaje Maciej Bogdan Olesiński.

Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego skierowany jest do osób w wieku od 40 do 49 lat posiadających krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Jakie świadczenia w ramach programu otrzyma pacjent?

Program obejmuje wykonanie badania przesiewowego polegającego na realizacji pełnej kolonoskopii z uwidocznieniem dna kątnicy i proksymalnego fałdu zastawki Bauhina, w tym:
pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy.

Usunięcie polipów wielkości do 15 mm.

Poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów.

Wykonywanie badań w znieczuleniu ogólnym

Badanie w znieczuleniu ogólnym może być wykonane u osób po przebytych rozległych operacjach w obrębie jamy brzusznej, zwłaszcza operacjach ginekologicznych, w tym cięciach cesarskich, i operacjach będących wynikiem powikłań medycznych

Po niepełnych lub bardzo bolesnych badaniach endoskopowych jelita grubego w przeszłości, które zgłaszają świadczeniodawcy duży lęk przed wykonaniem badania.

Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie

Wystarczy, że pacjent zgłosi się do placówki medycznej realizującej program badań przesiewowych raka jelita grubego. Obecnie jest to:

1) Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku ul. M. Skłodowskiej-Curie 24A tel. do rejestracji (85) 831 80 00.

2) Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, ul. Ogrodowa 12, tel. do rejestracji (85) 678 41 12.

3) Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łapach, ul. Janusza Korczaka 23, tel. do rejestracji (85) 814 24 17.

W województwie podlaskim funkcjonuje 21 pracowni, w których wykonywane są badania kolonoskopii.

Najwięcej, bo aż siedem znajduje się w Białymstoku. Dokładny wykaz wszystkich pracowni kolonoskopii, wraz z pierwszymi wolnymi terminami wizyt, można znaleźć na stronie internetowej podlaskiego oddziału NFZ.

Red. M.L.

Fot. iStockphoto

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy