Trzy podlaskie szpitale zaopiekują się chorymi na pęcherzowe oddzielanie naskórka

Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku oraz Szpital Wojewódzki w Łomży, dzięki umowom zawartym z Podlaskim NFZ, obejmą opieką chorych na pęcherzowe oddzielanie naskórka (EB).

 

 

W tych placówkach pacjenci będą mieli zapewnioną kompleksową opiekę” – podkreśla dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Olesiński. „Otrzymają bezpłatnie m.in. specjalistyczne opatrunki, bandaże oraz odżywki i preparaty dezynfekcyjne konieczne do leczenia. Warto też podkreślić, że te niezbędne środki mogą też być dostarczane pacjentom przez szpital bezpośrednio do domu” – dodaje dyrektor.

 

Epidermolysis Bullosa (EB) jest grupą chorób, które różnią się od siebie przebiegiem klinicznym. Występowanie, nasilenie i lokalizacja objawów jest u pacjentów zróżnicowana. U niektórych pacjentów zmiany skórne mogą być ograniczone do pojedynczych, gojących się zmian pęcherzowych, podczas gdy u innych mogą występować przewlekle obejmując obszar całego ciała.

 

Chorych na EB, czyli Pęcherzowe Oddzielanie się Naskórka, boli najdelikatniejszy dotyk. Ich skóra jest mocno poraniona. Rozległe zmiany pojawiają się wszędzie – na rękach, głowie, w małych, dziecięcych buziach. Rany często krwawią, przyklejają się do ubrań. To choroba nieuleczalna i bardzo bolesna, ale można z nią żyć.

 

EB jest wynikiem uszkodzonego genu, odpowiadającego za produkcję kolagenu, czego skutkiem jest nieprawidłowe połączenie się naskórka ze skórą właściwą – stąd też skóra dzieci chorych na EB jest tak delikatna i wrażliwa. Tworzenie się pęcherzy, blizn w okolicach palców dłoni i stóp prowadzi do ich przykurczów i zrostów. Pęcherze pojawiają się nie tylko na zewnątrz ciała, ale także wewnątrz, powodując nadżerki, blizny, zrosty prowadzące do przewężeń także w obrębie przewodu pokarmowego, dróg moczowych i płuc.

 

W województwie podlaskim na pęcherzowe oddzielanie naskórka choruje siedem osób, w tym troje dzieci.


 

 

 

Red. M.L.

Fot. Unsplash

POW NFZ / ebpolska.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy