Zabierz EKUZ na wakacje


Jeśli planujesz urlop za granicą i jeszcze nie masz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), możesz założyć wniosek o Kartę w Podlaskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest unijnym dokumentem, który potwierdza Twoje prawo do świadczeń medycznych. 

EKUZ jest honorowana w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii). W razie nagłej choroby lub wypadku EKUZ uprawnia Cię do skorzystania z pomocy lekarza lub hospitalizacji za granicą. Pomoc medyczną otrzymasz na identycznych prawach, jakie mają osoby ubezpieczone w danym kraju. Zakres finansowanych rodzajów pomocy lekarskiej może różnić się w poszczególnych państwach.

Zapraszam serdecznie do naszego Oddziału przy Pałacowej 3 w Białymstoku, jak i do delegatur Podlaskiego Oddziału NFZ w: Łomży, Suwałkach i Siemiatyczach, gdzie EKUZ można wyrobić od ręki – mówi Beata Leszczyńska, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W ramach EKUZ masz prawo do leczenia:

– niezbędnego i nieplanowanego

– w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego kraju

– na takich samych zasadach, jak obywatele danego państwa. Jeśli w danym państwie pacjent pokrywa część kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz.


EKUZ przysługuje każdej osobie, która jest ubezpieczona w Polsce, oraz niektórym osobom nieubezpieczonym.

Wniosek o EKUZ możesz złożyć:

– osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ

– poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP

– poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)

– pocztą tradycyjną – na adres oddziału lub delegatury NFZ

– pocztą elektroniczną, jednak wyłącznie w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ.

Jeśli złożysz wniosek w placówce NFZ, EKUZ otrzymasz od ręki.

Aby złożyć wniosek przez IKP:

– zaloguj się

– wejdź w zakładkę „Moje konto”

– kliknij przycisk „Złóż wniosek” – znajdziesz go (wraz z informacją o EKUZ) poniżej informacji o Twoim ubezpieczeniu zdrowotnym.

Ile kosztuje EKUZ?

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne.

Jak długo EKUZ jest ważna?

Osobom zatrudnionym albo prowadzącym działalność gospodarczą EKUZ jest wydawana na 3 lata. Dzieci i młodzież, które są uprawnione do otrzymania EKUZ, otrzymają kartę ważną do dnia, w którym ukończą 18 lat. EKUZ dla emerytów, którzy ukończyli 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn), będzie ważna aż 20 lat.

 

 

Red. M.L.

Fot. NFZ

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy