Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego

Choć u niektórych osób zapalenie mięśnia sercowego przechodzi samo, to jednak może ono doprowadzić do niewydolności i uszkodzenia tego narządu. Sprawdź, jak objawia się ta choroba, czym może być spowodowana i co robić, gdy pojawiają się niepokojące symptomy. Z tego artykułu dowiesz się również, jak uniknąć zapalenia mięśnia sercowego i czy można kontrolować pracę serca w warunkach domowych.

Czym jest zapalenie mięśnia sercowego?

Warto dokładniej wyjaśnić, co to jest zapalenie mięśnia sercowego. Jest to stan chorobowy, który może pojawić się z różnych przyczyn i z różną intensywnością, jednak zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. Jeśli pojawiają się takie objawy jak ostry, kłujący ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, nieregularne albo szybkie bicie serca oraz obrzęki kończyn dolnych, nie można zwlekać z wizytą u kardiologa bądź lekarza chorób zakaźnych. W przypadku silnego bólu i duszności występujących w stanie spoczynku konieczne jest wezwanie pogotowia. Należy mieć na względzie, że w rzadkich przypadkach zapalenie mięśnia sercowego przebiega bezobjawowo. Pamiętaj o tym, że zaniedbanie tej choroby prowadzi niekiedy do zaburzeń rytmu serca, a nawet do nagłego zatrzymania krążenia i zgonu.

Stan chorobowy, o którym jest tu mowa, to proces zapalny w obrębie tkanki mięśniowej tworzącej mięsień sercowy, może też dodatkowo pojawić się stan zapalny osierdzia lub wsierdzia. Wśród najczęstszych przyczyn rozwoju zapalenia mięśnia sercowego wymienia się powikłania choroby infekcyjnej, np. grypy, COVID-19 lub zapalenia płuc, a także zakażenia układu pokarmowego. Trzeba mieć na uwadze to, że w przebiegu zapalenia mięśnia sercowego mogą pojawić się objawy związane z chorobą infekcyjną, która doprowadziła do pogorszenia stanu zdrowia Pacjenta. Zazwyczaj są to nudności i wymioty, gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów oraz kaszel.

Co robić, aby uniknąć zapalenia mięśnia sercowego?

Jeśli chcesz uniknąć tej niekiedy groźnej choroby, korzystaj ze szczepień przeciw grypie i różyczce i nie spotykaj się z osobami, które przechodzą infekcje wirusowe bądź grypopodobne. Ważne jest ponadto przestrzeganie podstawowych zasad higieny i częste mycie rąk. Wskazane jest też zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu, a także unikanie stresu, umiarkowany ruch, zdrowa dieta i ograniczenie przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli doszło do zachorowania np. na grypę, należy dużo odpoczywać i zadbać o siebie również po wyleczeniu. Podczas infekcji istotne jest również to, abyś sam nie zarażał innych i nie narażał ich na ewentualne komplikacje po chorobie i problemy z sercem.

Kontroluj pracę swojego serca

Osoby, u których podejrzewa się zaburzenia pracy serca, powinny dokładnie zmierzyć rytm pracy tego narządu. Zwykłe EKG pokazuje zapis z kilku sekund, dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z usługi holter. Badanie metodą Holtera jest nieinwazyjne i bezbolesne. Pozwala ono precyzyjnie zdiagnozować różne schorzenia układu krążenia, ponieważ urządzenie zapisuje akcję serca na przestrzeni przynajmniej 24 godzin, a więc rejestruje jego pracę w różnych sytuacjach. Samo urządzenie, dzięki któremu dokonuje się pomiarów, składa się z aparatu oraz kilku elektrod. W celu wykonania badania należy przykleić je do ciała i włączyć aparat. Bardzo ważne jest to, że badanie tą metodą nie utrudnia codziennego funkcjonowania, w tym także pracy, jednak trzeba pamiętać, że nie można zamoczyć aparatu.

Nawet jeśli lekarz nie zlecił Ci badania holterem, możesz zamówić aparat przeznaczony specjalnie do badań profilaktycznych. Zamawiając holter do domu, trzeba zdecydować się na określony rodzaj urządzenia. Standardowe Badanie Holter EKG to pakiet zawierający badanie z wysyłką, opis badania wykonany przez kardiologa, rozmowę z konsultantem, którego zadaniem jest pomóc Pacjentowi w założeniu aparatu, a także film instruktażowy. Można też kupić holter 12-odprowadzeniowy, który potrzebny jest osobom z konkretnymi arytmiami lub holter ciśnieniowy.

Twoje serce jest organem niezwykle ważnym dla całego organizmu, dlatego utrzymanie go w dobrej kondycji jest bardzo ważne. Szeroko pojęta profilaktyka i regularne wykonywanie badań to podstawa. Pamiętaj też o tym, że standardowe Badanie Holter EKG pozwala na wczesne wykrycie zmian w pracy serca.

Red. OKO

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy