Złamanie kwarantanny: Mamy moralny obowiązek złożenia zawiadomienia

„Każdy ma prawo, w wręcz moralny obowiązek złożenia zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego” – mówi nadkomisarz Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji. Nasi Czytelnicy i Widzowie coraz częściej i z wielkim niepokojem informują nas, że niektóre z osób, które powinny przebywać na kwarantannie w swoich domach, są widywane na ulicach bądź chodzą na zakupy do sklepów. W związku z tym poprosiliśmy przedstawiciela policji o odpowiedź na kilka pytań dotyczących postępowania w takich sytuacjach.

Gdzie można zgłaszać osoby, które wróciły z zagranicy i nie poddały się kwarantannie, jawnie uczęszczając do sklepów i stoją w kolejkach razem z innymi ludźmi?

Jeżeli sprawa wymaga pilnej interwencji, dzieje się tu i teraz, to należy dzwonić na numer alarmowy 112. Informacja, która zostanie przekazana operatorowi, trafia do Policji i w to miejsce wysyłany jest patrol. Natomiast jeżeli chodzi o inne sytuacje, np. ktoś jechał samochodem i widział sytuację złamania kwarantanny i nie zadzwonił od razu na 112, a teraz nie wie, co z tym zrobić, ponieważ upłynęła od tego faktu godzina lub dwie. W takiej sytuacji należy przyjść i złożyć zawiadomienie, opowiedzieć o okolicznościach. Wtedy zaczynają się czynności wyjaśniające. Policjanci muszą ustalić wszystkie okoliczności i stwierdzić, czy doszło do naruszenia prawa.

Czy osoba postronna – sąsiad, pracownik sklepu, czy też banku może zgłosić fakt złamania kwarantanny? Czy policja bierze pod uwagę takie zgłoszenia wynikające przede wszystkim z obaw o zdrowie własne i rodziny?

Każdy ma prawo, a wręcz moralny obowiązek złożenia zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego. Mamy tu do czynienia ze złamaniem prawa. Mówimy wtedy o popełnieniu wykroczenia. Zdarzały się sytuacje, że mieszkańcy przekazywali nam informację, iż osoba, która powinna odbywać kwarantannę, była na przykład w sklepie. Należy też pamiętać, że są też osoby, które wróciły z zagranicy w czasie, kiedy nie istniał obowiązek kwarantanny. Ale weryfikujemy wszystkie zgłoszenia.

Czy mieszkaniec może uzyskać listę osób zobligowanych do kwarantanny na terenie jego miejscowości? 

Nie udostępniamy baz danych, które posiadamy. Te informacje do sytemu wprowadzają służby graniczne na wszystkich możliwych granicach – portach lotnicze, przejściach drogowych. Jak one są wprowadzane, ile jest na to czasu, to pytanie należy kierować do służb granicznych. My na to wpływu nie mamy. My te informacje dostajemy i na ich podstawie codziennie sprawdzamy osoby poddane obowiązkowej kwarantannie.

Jak wygląda kontrola osoby podlegającej kwarantannie?

We wskazane miejsce przyjeżdża policjant – zawsze umundurowany – o tym należy pamiętać! Osoba przebywająca w kwarantannie musi widzieć umundurowanego policjanta. Jeżeli podaje się za funkcjonariusza, a nie ma na sobie munduru, jest to z pewnością próba oszustwa. W działaniach będą nas też wspierać żołnierze WOT, więc może się tak zdarzyć, że wraz z policjantem, pojawi się również żołnierz. Takie sprawdzenie odbywa się poprzez rozmowę i potwierdzenie obecności.  Nie doprowadzamy do bezpośredniego kontaktu z osobą odbywająca kwarantannę, bo jest to osoba z grupy ryzyka. Odbywa się więc rozmowa telefoniczna, a także policjant potwierdza obecność danej osoby poprzez zobaczenie jej przez okno. I co najważniejsze, policjanci pytają również o potrzeby. I jeżeli osoba przebywająca w kwarantannie potrzebuje żywności, leków, załatwienia pilnej sprawy, to możne tę informację przekazać policjantowi a ten przekaże ją do odpowiednich służb. Te służby pomogą osobie będące w kwarantannie.

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło niedawno aplikację na telefon „Kwarantanna domowa”. Czy jest ona skuteczna? Czy wspomaga pracę policji? I czy korzystają z niej wszyscy poddani obowiązkowej kwarantannie?

Aplikacja działa i to jest dla nas, policjantów, bardzo duże ułatwienie, jeżeli osoby korzystają z tej aplikacji. My ich fizycznie już nie sprawdzamy. To się dzieje za pośrednictwem aplikacji. Im więcej osób korzysta z niej, tym lepiej. Aplikacja daje też możliwość przekazywania różnego rodzaju informacji, zwracania się z prośbami. Zeszłej doby na terenie województwa podlaskiego sprawdziliśmy fizycznie ponad 3 330 osób. Jeżeli te wszystkie osoby używałby tej aplikacji, to byłyby znacznie łatwiej. Zajechanie pod konkretny adres, nawet chwila rozmowy przez telefon, to wszystko zajmuje czas.

Czy powracający z zagranicy przestrzegają zasad kwarantanny?

Z przykrością muszę stwierdzić, że codziennie odnotowujemy kilka przypadków związanych z nieprzestrzeganiem kwarantanny na terenie naszego województwa – kto poszedł do banku, inna osoba wyszła na zewnątrz zapalić papierosa. Być może część przypadków złamania zasad kwarantanny wynika z konieczności załatwienia bardzo ważnych spraw, co nie zmienia faktu, że osoba będąca w kwarantannie nie może opuszczać miejsca zamieszkania. Wiemy, że jest to bardzo trudny okres. Zamknięci w samotności, na kilkunastu metrach kwadratowych przez dwa tygodnie. Jest na pewno ciężko, ale musimy być wszyscy odpowiedzialni. Jest całkowity zakaz opuszczania miejsca kwarantanny i nie ma żadnej sytuacji, która by usprawiedliwiała złamanie tego zakazu. Zdajemy sobie sprawę z potrzeb, że komuś może brakować jedzenia, czy też leków. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość i myśleć do przodu, nie tylko o tym, co będzie potrzebne jutro, ale i za kilka dni. Nie wolno doprowadzić do sytuacji, że mimo kwarantanny, wyjdziemy z domu. Przede wszystkim nie możemy narażać swoim zachowaniem innych osób. W każdej sytuacji będziemy do tego bardzo rygorystycznie podchodzić i będą wszczynane czynności związane z przypadkami łamania prawa, bo to jest łamanie prawa.

Czy takie osoby zostały ukarane już mandatami?

Trwają czynności wyjaśniające. Nie minął okres 14 dni, więc nie ma takiej możliwości. Mandat wiąże się z tym, że policjant nakłada go fizycznie innej osoby. I taka osoba musi podpisać ten mandat. W większości będą prawdopodobnie kierowane wnioski o ukaranie.

 

 

Red. Marta Śliwińska

Fot. Podlaska Policja

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy