Koalicja Europejska prezentuje program wyborczy dotyczący ochrony zdrowia

Koalicja Europejska o ochronie zdrowia

Po ostatniej konwencji w Operze i Filharmonii Podlaskiej, gdzie sam przewodniczący Grzegorz Schetyna zaprezentował zarys programu, kolejne szczegóły dotyczącego tego tematu w towarzystwie posła Roberta Tyszkiewicza przedstawili kandydaci KE do Europarlamentu: lider listy Tomasz Frankowski i Jolanta Den. 

 ,,Spotykamy się tu przed Białostockim Centrum Onkologii nieprzypadkowo. Chcemy powiedzieć o katastrofalnej sytuacji w polskiej ochronie zdrowia. To co się dzieje powinno nas w najwyższym stopniu niepokoić i powinno nas skłaniać do podjęcia działań mających na celu walkę z zapaścią w ochronie zdrowia. Pierwszy raz od lat 90-tych mamy do czynienia z sytuacją, w której wzrosła umieralność Polek i Polaków. Nowotwory znowu zbierają większe żniwo i znowu ta wielka zmora cywilizacyjna zabiera życie tysiącom Polek i Polaków.” – mówił poseł Robert Tyszkiewicz.

Koalicja Europejska obiecuje

Tomasz Frankowski

1. Termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni.

2. Oczekiwanie na SORze nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być już po badaniach, diagnozie i decyzji lekarskiej. 

3. Europejski program walki z rakiem. W ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej zaawansowanych krajów zachodniej Europy. Będzie to dotyczyło każdego zakątka kraju, każdej grupy społecznej. W każdym województwie, w każdym regionie stworzymy wysokospecjalistyczny ośrodek walki z nowotworami, w którym każdy w szybkiej ścieżce będzie mógł otrzymać diagnozę i rozpocząć specjalistyczne leczenie.

4. Opieka nad kobietą w ciąży i dzieckiem: pełna dostępność badań prenatalnych, opieka okołoporodowa na najwyższym europejskim poziomie, w tym oczywiście bezwarunkowa możliwość znieczulenia przy porodzie. Nasze dzieci, wszystkie bez wyjątku, mają się rodzić w Polsce, w europejskich warunkach, a kobiety maja czuć się bezpieczne, ważne i pod najlepszą opieką. Dlatego wprowadzimy darmowe leki dla kobiet w ciąży. Wszystkie leki zalecane przez lekarza prowadzącego.

5. Pakiet dla osób z niepełnosprawnościami: to miedzy innymi turnusy rehabilitacyjne przynajmniej raz w roku. Tu kluczowa będzie dostępność. Bez różnicy na region i status materialny. Leki i wyroby medyczne za darmo, to też będzie standard. Skończymy także z ciąganiem ludzi na komisje weryfikacyjne. W niektórych wypadkach jest to konieczne, ale po co narażać na ciągłą mordęgę osoby, o których wiadomo że ich schorzenie się nie cofnie.

Jolanta Den

1.Każdemu kto przekroczy 50 lat, będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny, obejmujący wszystkie konieczne badania. Takie badanie będzie powtarzane co pięć lat.

2. Powszechny pełen kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie. Wzorem będzie tu dla nas Norwegia. Nie może być tak, że dzieci, których rodziców na to stać, szczepione są na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre. Nie może być tak że jedno dziecko dostaje szczepionki najwyższej klasy wymagające jednego ukłucia, a dziecko biedniejsze jest kłute wielokrotnie i dostaje szczepionki słabszej klasy.

3. Kompleksowa profilaktyka na europejskim poziomie. Korzystając ze środków unijnych postawimy na profilaktykę. Powołamy centra profilaktyczne w każdym województwie, których zadaniem będzie prowadzenie regularnych akcji mających podnosić świadomość Polaków na temat roli profilaktyki medycznej i możliwości przeprowadzenia badań kontrolnych.

4. Stworzymy kompleksowy program walki ze smogiem. Zrealizujemy nasz projekt który został przez PiS zamrożony w Sejmie. Polska musi stać się krainą czystego powietrza. 

 

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Podlaskie24.pl

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o