Podlaska inauguracja akcji informacyjnej #Rodzina500Plus

Bus 500+ wyruszył dziś (24.06.) w Podlaskie. Pierwszym przystankiem był Supraśl. 

 

Od 1 lipca w Podlaskiem z rozszerzonego programu “Rodzina 500 plus” skorzysta około 100 tys. kolejnych dzieci.

Program “Rodzina 500 plus” jest dedykowany polskim rodzinom i ma na celu wzmocnienie materialne i wsparcie rodzin. Dotychczas programem tym było objętych ok. 118 tys. dzieci w regionie” – poinformował w poniedziałek (24.06) w Supraślu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

O zmianach w programie, w ramach którego rodzice będą mogli otrzymać świadczenie w wysokości 500 zł także na pierwsze dziecko, będzie informować w Podlaskiem, podobnie jak w innych województwach, specjalny bus informacyjny, który będzie jeździł po regionie.

Jak podaje Podlaski Urząd Wojewódzki, bus będzie obecny na dużych imprezach w regionie, m.in. w Szepietowie, Wysokiem Mazowieckiem, Augustowie, Ciechanowcu czy Tykocinie. O programie “Rodzina 500 plus” będzie można uzyskać informacje na tematycznych stoiskach.

Bohdan Paszkowski powiedział, że z szacunkowych danych urzędu wojewódzkiego wynika, iż po rozszerzeniu programu w Podlaskiem ze świadczeń skorzysta łącznie ok. 220 tys. dzieci. Tłumaczył, że o programie będą przekazywane informacje w całym regionie, bo “jest takie zapotrzebowanie społeczne”. 

Urząd wojewódzki chce też pomagać mieszkańcom w skorzystaniu z programu, zwłaszcza tym, którzy dotychczas z niego nie korzystali. Będzie np. możliwość wypełnienia wniosku elektronicznie w punktach informacji o programie.

Liczymy na to, że ta nasza akcja zostanie z jednej strony dobrze przyjęta, a z drugiej strony będzie taką formą praktyczną propagowania naszego programu” – dodał Bohdan Paszkowski.

 

 

 

 

Nowe zasady “Rodzina 500+”

 

Aby uzyskać prawo do 500 plus na nowych zasadach, rodzice dziecka, którzy mają obecnie przyznane do 30 września 2019 r. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, a chcą wnioskować również na pierwsze dziecko, składają od 1 lipca 2019r. jeden wniosek na wszystkie dzieci, na podstawie którego zostanie odpowiednio przyznane świadczenie.

Składając wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r., otrzymamy wypłaty na nowych zasadach wraz z wyrównaniem od 1 lipca.

Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za minione miesiące.

 

Na podstawie wniosków składanych od 1 lipca 2019 r., świadczenie zostanie przyznane do 31 maja 2021 r. Oznacza to, że w 2020 r. nie trzeba będzie składać kolejnych wniosków. Dopiero w celu uzyskania świadczeń na okres od 1 czerwca 2021r. do 31 maja 2022r. trzeba będzie, od lutego 2021r., złożyć kolejny wniosek.

 

Ważne terminy!  Kiedy będą wypłacone pieniądze?

 • Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019r.
 • Złożenie wniosku we wrześniu 2019r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019r.
 • Złożenie wniosku w październiku 2019r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019r.
 • Złożenie wniosku w listopadzie 2019r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020r.
 • Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019r. do 31 stycznia 2020r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia
  29 lutego 2020r.

Wnioski o 500 plus można będzie składać drogą elektroniczną od 1 lipca 2019r.,  a tradycyjną – od 1 sierpnia 2019r.

Sposoby składania wniosku o 500 plus na nowych zasadach nie zmieniają się. Tak jak w poprzednich latach, można to będzie zrobić:

 • drogą elektroniczną (na stronie banku lub przez portal Emp@tia)
 • drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub drogą pocztową)

 

Brak wymogu ustalenia alimentów. 

Od 1 lipca 2019r. prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.

 

Możesz dowiedzieć się więcej w Mobilnym Punkcie Konsultacyjnym

 

26 czerwca w SOKOŁACH i TUROŚNI KOŚCIELNEJ

27 czerwca w ŁOMŻY i KOLNIE

30 czerwca w SZEPIETOWIE na Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym

7 lipca w AUGUSTOWIE na Targach Agro-Eko-Turystycznych Polska Smakuje

14 lipca w CIECHANOWCU na XI Zajeździe Wysokomazowieckim

21 lipca w MOŃKACH na Dniach Moniek

28 lipca w TYKOCINIE na Biegu Stefana Czarnieckiego

 

 

Red. M.L.

Fot. Podlaskie24.pl/ PUW

PUW / MOPR Białystok

Udostępnij ten wpis:

 • Lider
 • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o