Czas prawosławnych pielgrzymek na Grabarkę

Od 17 do 19 sierpnia, w najważniejszym cerkiewnym sanktuarium w kraju, odbędą się obchody święta Przemienienia Pańskiego. Co roku na tę uroczystość przybywają tysiące wiernych.

 

W poniedziałek (12.08) wyruszyła ponad 50-osobowa grupa pątników z Sokółki. Są wśród nich m.in. Białorusini z Mińska, których udział w grupie jest już tradycją. W sześć dni uczestnicy tej pielgrzymki przejdą blisko 160 km, trasą m.in. przez Królowy Most, Narew, Czyże, Kleszczele i Telatycze.

Najwięcej pieszych pątników wyruszy do sanktuarium na Grabarce we wtorek (13.08). Będzie to m.in. grupa z Warszawy (żeby ominąć stołeczne problemy komunikacyjne, tradycyjnie wyruszy z Wołomina) oraz z Jabłecznej (Lubelskie), gdzie jest prawosławny klasztor św. Onufrego. Najliczniejsza będzie pielgrzymka z Białegostoku. Rokrocznie bierze w niej udział ok. 250 osób.

15 sierpnia rozpoczną się pielgrzymki z Bielska Podlaskiego i Hajnówki. Oddzielną grupą będą żołnierze i funkcjonariusze innych służb mundurowych, których jednodniowa, licząca kilkanaście kilometrów pielgrzymka, tradycyjnie odbędzie się 18 sierpnia i wyruszy z Siemiatycz. Również z Siemiatycz odbędą pieszą pielgrzymkę na Grabarkę parafianie z polskiej parafii prawosławnej w Brukseli.

Święta Góra Grabarka, z małą cerkwią i założonym w 1947 r. żeńskim klasztorem, uważana jest za najważniejsze cerkiewne sanktuarium w Polsce. Dla prawosławnych w kraju ma takie znaczenie jak Częstochowa dla katolików.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy nastąpiły cudowne uzdrowienia, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew.

Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży. Wśród drzew stoją ich obecnie tysiące, niektóre źródła mówią o 10 tys. takich krzyży. Taki krzyż ustawia każda grupa pielgrzymia, wiele osób zostawia też własne, niesione w różnych prywatnych intencjach.

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach dawnego Związku Radzieckiego. Tysiące wiernych i hierarchów z całego świata gromadzą rokrocznie dwudniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego.

Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS – uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne – w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

 

 

Święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce

Harmonogram uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce w dn. 17-19.08.2019r.

 

Sobota, 17.08.2019 r.

17.00 – Nabożeństwo Całonocnego Czuwania
21.00 – Akatyst do Matki Bożej

Niedziela, 18.08.2019

6.00 – Liturgia Święta
8.00 – Poświęcenie wody
10.00 – Liturgia Święta

17.30 – Powitanie Hierarchów
18.00 – Nabożeństwo ku czci Przemienia Pańskiego
23.00 – Nabożeństwo za zmarłych – PANICHIDA

Poniedziałek, 19.08.2019

01.00 – I Liturgia Święta
04.00 – II Liturgia Święta
06.30 – III Liturgia Święta
09.30 –  Liturgia Święta i uroczysta procesja z poświęceniem owoców

 

Red. M.L.

Fot. grabarka.pl

PAP / grabarka.pl

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o