Program wojewódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego

W całej Polsce Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia. Jak co roku, tego dnia również w Białymstoku odbędzie się uroczysty apel, po którym mieszkańcy obejrzą pokaz sprzętu Wojska Polskiego.  

 

Główne uroczystości wojewódzkie rozpoczną się w czwartek (15 sierpnia) o godz. 12.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Między godz. 13.30 a 16.00 na Rynku Kościuszki mieszkańcy będą mogli obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego. Co roku taka prezentacja cieszy się dużym zainteresowaniem białostoczan.

 

Wcześniej, o godz. 8.30 w katedrze prawosławnej pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy przy ul. Lipowej 15 zostanie odprawiona liturgia. Natomiast o godz. 11.00 w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Matyi Panny przy ul. Kościelnej 1 – msza. Następnego dnia (16 sierpnia) o godz. 13.00 będzie można wziąć udział w modlitwie w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F, a w niedzielę (18 sierpnia) – w nabożeństwie w intencji Wojska Polskiego w kaplicy ewangelicko-augsburskiej przy ul. Dolistowskiej 17.

 

Na wspólne obchody Święta Wojska Polskiego zapraszają: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, oraz dowódca Garnizonu Białystok płk Rafał Tadeusz Lis.

 

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej „Cudem nad Wisłą”. W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Historycy uważają tę bitwę za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

 

 

Red. M.L.

Fot. PUW w Białymstoku

UM Białystok

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o