11 marca sołtysi obchodzą swoje święto

Są łącznikiem między urzędnikami, a mieszkańcam. Sołtysi – bo o nich mowa, w sobotę (11.03) obchodzą swoje święto

Podlaska Gala Wojewódzka odbyła się (10.03) w przeddzień Dnia Sołtysa. Święto to ma zwrócić uwagę na rolę, jaką w życiu polskiej wsi pełnią sołtysi. Marszałek Artur Kosicki podkreślił, że to właśnie oni są naturalnymi liderami swoich społeczności i stoją najbliżej ludzi i ich spraw.  

W Polsce jest 40 tysięcy sołtysów. W województwie podlaskim ok. 3,3 tys. Są to kobiety i mężczyźni. Do ich obowiązków należy m.in. zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy czy pobieranie podatku rolnego i leśnego. Jak podkreślają, aby być dobrym liderem małej społeczności, nie ma znaczenia płeć, ale operatywność, zaufanie sąsiadów i umiejętność słuchania ludzi.

– Sołtys to bardzo ważna społecznie funkcja. To wręcz powołanie – mówił Sebastian Łukaszewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego. – Zaszczyt ten przypada prawdziwym liderom lokalnej społeczności, osobom posiadającym autorytet, energię i osiągnięcia. Osobom, które dobrze znają lokalne  priorytety. Dbają o dobro wspólne, a jednocześnie rozumieją ludzi, i potrafią ich wysłuchać, doradzić czy zachęcić do współdziałania – podkreślał wicemarszałek.

Podczas gali w OiFP rozstrzygnięto etap wojewódzki VI edycji konkursu „Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa”

Celem konkursu jest aktywizacja społeczności wiejskich oraz promocja dobrych praktyk na terenach wiejskich realizowanych właśnie dzięki funduszowi sołeckiemu. W tym roku w Podlaskiem zgłoszono dziesięć projektów. Spośród nich wybrano trzy najlepsze.

Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Łapy Pluśniaki za projekt „Wiejski plac zakątkiem integracji”

– Jestem sołtysem od 2016 roku – mówi Tomasz Domaszewski sołtys wsi Łapy Pluśniaki w gminie Łapy. – Własnymi siłami robimy wszystko co  daje nam efekty. Zajęliśmy teraz pierwsze miejsce, i jesteśmy z tego bardzo dumni.

Drugie przyznano sołectwu Sitawka za inicjatywę „Wykonanie wiaty warsztatowej, górki zjazdowej wraz z ogrodem zabaw oraz paleniskiem”

– Funkcję sołtysa w Sitawce pełni się bardzo spokojnie. Fajni są ludzie, fajna społeczność, nie ma żadnych przygód, więc oby tak dalej – mówi Damian Bakun, sołtys wsi Sitawka w gminie Janów.

Trzecie miejsce zajęło sołectwo Haćki za doposażenie Ośrodka Kulturalno – Edukacyjnego i zagospodarowania terenu wokół.

Laureatom i wyróżnionym gratulujemy!

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy