Czas na sianie sałaty i rzodkiewki pod osłonami i ,,na parapetach”

Czas na sianie sałaty i rzodkiewki pod osłonami

Czy już można wysiać pierwsze nowalijki? Z tym pytaniem boryka się na przedwiośniu wielu początkujących działkowców. Oto kilka zasad i rad od doświadczonych ogrodników

Uprawa sałaty pod osłonami może odbywać się przez prawie cały rok. Ze względu na jej bardzo szybki wzrost, idealnie sprawdza się do uprawy jako zarówno przedplon oraz poplon. Kiedy siać sałatę w folii? Uprawę sałaty możemy rozpocząć już na przełomie lutego i marca, jeśli wysiewamy ją w ogrzewanych pomieszczeniach. Połowa marca to dobry moment na wysianie pod osłonami, lub w szklarniach sałaty i rzodkiewki. Kiełkowanie siewek trwa zwykle kilkanaście dni, dlatego można siać nasiona wcześnie.

Produkcja rozsady sałaty trwa od 3-6 tygodni. Dwa optymalne terminy siewu to marzec-kwiecień i lipiec-sierpień. Kiełkowanie można przyśpieszyć przed zapewnienie roślinie wysokiej temperatury, dobrej wilgotności i ekspozycji na światło.

Jednak według specjalistów ogrodnictwa lepiej, żeby kiełkowanie sałaty masłowej odbywało się w nieco wyższej temperaturze (18-20°C) niż późniejszy wzrost. To przyśpieszy produkcje.

Dlatego dobrym sposobem jest siew do skrzyń lub wielodoniczek umieszczonych na parapecie w ogrzewanym pomieszczeniu. Nasiona można wysiewać także bezpośrednio do tunelu lub gruntu (połowa marca do połowy kwietnia). Sałata kiełkuje w temp. 12-15°C. Średnia głębokość siewu wynosi 1 cm. Należy dbać o stałą umiarkowaną wilgotność podłoża. Siewki zaleca się pikować i przerywać (gdy wykształcą 3-4 liście).

Jeśli chcemy przygotować rozsadę (na przykład w domu), która przyspieszy nam nasz pierwszy zbiór, to nasiona do rozsady należy rozmieścić niezbyt gęsto. Po wysianiu w niezbyt gęstym rozstawie, należy przykryć nasionka cienką warstwą gleby, a całość delikatnie podlać. Nasiona najlepiej podlewać przez drobne sitko. Dzięki temu nasiona nie będą się przemieszczać. Około kwietnia rozsady będą już kilkulistne, wtedy możemy sadzić je w wybranym przez nas miejscu.

Małe sadzonki sadzi się obok siebie – zachowajmy jednak około 10 cm odstęp ( w zależności od odmiany sałaty). Sałata masłowa lubi się rozrastać i aby produkcja sałaty przebiegła bezproblemowo, należy sadzić niezbyt blisko siebie. Jeśli małe sadzonki będą mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność, dobry dostęp do światła to naszą sałatą będziemy mogli cieszyć się od wczesnego lata, a nawet późnej wiosny do jesieni!

Sałata w gruncie

Rozsadę sałaty najwcześniejszej sadzi się do gruntu w końcu marca lub na początku kwietnia. Rozsadę odmian najwcześniejszych sadzi się w rzędy co 30-35 cm, a w rzędzie co 20-25 cm, rozsadę odmian późniejszych w rzędy co 30-10 cm, a w rzędzie co 20-30 cm. Uprawiając sałatę na zagonach szerokości 120 cm, sadzi się rozsadę w 5-6 rzędach wzdłuż zagonu i co 20-30 cm w rzędzie. Rozsada posadzona za głęboko nie wiąże główek i łatwo gnije.

Jak pielęgnować sałatę

Zarówno odmiana sałaty masłowej jak i lodowej lubią pulchną ziemię, jednak wytrzymałość rośliny jest na tyle duża, że rośnie też w glebie piaszczystej – jeżeli wzbogacimy glebę o obornik. Należy pamiętać o tym, że roślina bardzo źle znosi brak wody.

Gdy rośliny się przyjmą, zasila się je saletrą amonową (150 kg/ha) oraz zwykle jednorazowo odchwaszcza glebę. Zbiór najwcześniejszej sałaty następuje w połowie maja. Ponieważ zajmuje ona pole krótko, opóźnione pole można zająć pod uprawę innych warzyw np. kapusty późnej i ogórka na zbiór późny lub pomidora.
Sałata uprawa z nasion. Można sałatę na zbiór średnio wczesny siać na miejsce stałe, gdzie uprawia się ją jako śródplon, np. z ogórkiem lub pomidorem. Z siewu do gruntu uzyskuje się główki w końcu czerwca lub na początku lipca.

Podstawowe wymagania sałaty masłowej Sałatę najlepiej uprawiać w warunkach dużej ilości światła rozproszonego (właśnie w tunelu foliowym). Niedobór światła powoduje wybieganie roślin i słabe wiązanie główek. Optymalne jest żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoże o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH =6,5). Glebę warto wzbogacić obornikiem lub kompostem (ok. 3-5kg/m²). To warzywo lubiące względny chłód.

Optymalna średnia temperatura wzrostu wynosi 15°C. Dlatego należy uwzględnić to w terminie siewu/sadzenia sałaty. W dużym cieple roślina nie zawiązuje główek, lecz wybija w pędy kwiatostanowe.

Red. OKO

Fot. Unsplash

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy