Czy rolnik na kwarantannie może pracować w gospodarstwie?

Dla rolnika obszarem kwarantanny z powodu koronawirusa jest gospodarstwo. Czy oznacza to, że może opiekować się zwierzętami i wykonywać inne prace związane z gospodarstwem?

Podczas kontroli kwarantanny jednego z rolników w powiecie sokólskim policjanci stwierdzili jego nieobecność. Mężczyzna przekonywał funkcjonariusza, że ma do tego prawo.

Dzielnicowy z Sokółki w trakcie kontroli stwierdził, że w miejscu kwarantanny nie ma mężczyzny, który powinien tam przebywać. W rozmowie telefonicznej przyznał, że wyjechał obsiać pole. Jak powiedział policjantowi – dzwonił wcześniej do służb sanitarnych, które miały mu powiedzieć, że może to zrobić. Teraz wyjaśniamy m.in. czy w tej sprawie zostało zrobione wszystko zgodnie z prawem – mówił w Polskim Radiu Białystok nadkom. Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii:

Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala”. 

Na antenie Polskiego Radia Białystok do sprawy odniósł się również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Czy rolnik będący na kwarantannie może w tym czasie zajmować się gospodarstwem? 

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego mówią wprost – rolnik nie opuszcza terenu swojego gospodarstwa. Pole jest terenem gospodarstwa. Policja nie może w takim przypadku karać – tłumaczył Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. – Są wytyczne bardzo jasne. Nie ma spotkania się z innymi ludźmi, nie ma kontaktowania się z sąsiadami, nie ma zapraszania gości, chodzenia do kogoś, nie ma zatrzymywania się koło sklepu. Natomiast terenem kwarantanny jest teren gospodarstwa, bo rolnika nikt nie zwalnia z odpowiedzialności za swoje zwierzęta i uprawy. Nie ma możliwości, żeby ktoś inny – wojsko czy ktokolwiek – rolnika był w stanie zastąpić. Natomiast ja nie znam szczegółów – gdzie ten rolnik dokładnie był w tym czasie? Czy orał pole, czy czasami nie pojechał do sąsiadów lub sklepu? Sprawa jest indywidualna. Rolnik powinien zwrócić się do stacji epidemiologicznej, która w takich sytuacjach decyduje. Jeśli rzeczywiście wykonywał prace, to karany z tego powodu nie będzie – mówił minister rolnictwa.

Czy w czasie kwarantanny rolnikowi może pomagać rodzina?

– Tak, oczywiście. Rodzina może mu w tym czasie pomagać. Również jeżeli rolnik zatrudnia pracowników, to dotyczy szczególnie dużych rolników, to ci pracownicy, jeżeli musieliby zostać na obserwacji w kwarantannie, to mogą być na terenie tego gospodarstwa. Nie muszą w swoich domach rodzinnych, bo pozostają na terenie gospodarstwa. W warunkach, które zapewni pracodawca, po to, by dalej pracować np. przy zwierzętach – podkreślał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Według GIW osoby, które nie mogą zapewnić w okresie kwarantanny zwierzętom należytej opieki, powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, znajomych lub rodziny.

W przypadku zwierząt domowych (psów), które muszą być regularnie wyprowadzane na zewnątrz, optymalnym rozwiązaniem ma być przeniesienie ich na czas trwania kwarantanny do domu nowego opiekuna. Przy braku takiej możliwości należy zorganizować opiekę nad nimi tak, aby wykluczyć kontakt bezpośredni opiekuna z osobą poddawana kwarantannie oraz jej rodziną. W przypadku zwierząt gospodarskich, pomoc ta może polegać na obsłudze zwierząt w pomieszczeniach gospodarskich osoby przebywającej na kwarantannie.

Ważne zalecenia GIS

Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny – rolnicy przebywający w kwarantannie domowej powinni m.in. w miarę możliwości ograniczyć kontakt z innymi domownikami. Powinni używać oddzielnych naczyń i, jeśli to możliwe, korzystać z oddzielnej łazienki i toalety.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna w wysokości 30 tys. zł.

Red. M.L.

Fot. Podlaskie24.pl

Na podst. Polskiego Radia Białystok / MRiRW / GIW

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy