Lalka – kura jako symbol sprzeciwu wobec budowy fermy drobiu w Zabłudowie!

Stowarzyszenie Dolina Rzeki Czarna Kłoda – jako vox populi Zabłudowa, Solnik, Kowalowiec, Krynickich, Koźlik, Zagruszan i Ostrówek – w związku z pozytywnym zakończeniem nierównej walki przeciwko budowie przemysłowej fermy drobiu w Solnikach koło Zabłudowa, zaprasiło na konferencję prasową nt. zwycięstwa lokalnej społeczności, świadomej zagrożeń związanych z przemysłową hodowlą, wpływających na ludzkie zdrowie, życie i stan środowiska. Podczas konferencji po raz pierwszy zaprezentowana została biomechaniczna hybryda, tj. ponad dwumetrowa lalka – Kura.

Na gruntach wsi Solniki koło Zabłudowa inwestor zaplanował zbudować gigantyczną, prawdopodobnie największą w województwie podlaskim, przemysłową fermę drobiu (12 budynków inwentarskich: 5 w pierwszym etapie i 7 w drugim).

Inwestycja spowodowała kategoryczny protest mieszkańców Zabłudowa i innych okolicznych miejscowości, a także właścicieli gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych oraz Siedliska Kultury Solniki 44, teatru działającego w gminie Zabłudów od 2016 roku.

Protest, motywowany troską o zdrowie i bezpieczeństwo lokalnej społeczności oraz dbałością o środowisko naturalne i szeroko rozumiany rozwój, poparty został przez liczne teatry i instytucje kultury z kraju i zagranicy. Sprzeciw lokalnej społeczności w postaci ponad 1600 imiennych podpisów, miał niespotykaną skalę. Burmistrz Zabłudowa, biorąc pod uwagę opinie stosownych instytucji i ekspertów, wydał decyzję negatywną dla inwestora. Ewenementem w skali Europy jest 2-metrowa, biomechaniczna hybryda, lalka – Kura, zaprojektowana, skonstruowana i „ożywiana” przez Łukasza Puczko, aktora-lalkarza, mieszkańca wsi Solniki, stanowiąca wizualny protest przeciwko przemysłowej fermie.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy