Podlaska Gala Mleczna

Podlaski Urząd Wojewódzki, 14 lipca 2021 r. gościł elitę podlaskiego mleczarstwa. Podlaska Gala Mleczna odbyła się po raz II. Wydarzenie to, ma na celu uhonorowanie ciężkiej pracy hodowlanej oraz wysokich wyników w wydajności krów mlecznych –  właścicieli gospodarstw w naszym województwie.

Puchary odebrało blisko 70 hodowców w czterech kategoriach: 

– I kategoria – za całokształt pracy hodowlanej

– II kategoria dla hodowcy, który posiada sztukę o najwyższej wydajności mlecznej


– III kategoria dla sztuki o najwyższej wydajności życiowej w 2020 w woj. podlaskim

– IV kategoria – to wyróżnienie dla hodowców za największe wydajności z poszczególnych powiatów za rok 2019/2020 (wyróżniono po 3 hodowców z każdego powiatu)

 

Krzysztof Pogorzelski p.o. prezesa Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka przywitał licznie przybyłych gości oraz wyraził podziw podlaskim hodowcom, jak ciężką pracę i zaangażowanie podejmują by osiągać tak wysokie wyniki.

Zebrani, uczcili minutą ciszy zmarłego Wiceprezydenta Federacji Krzysztofa Banacha, który w szczególny sposób zapisał  się na kartach historii jako zasłużony działacz w całym 29-letnim istnieniu Podlaskiego Związku Producentów Bydła i Hodowców Mleka.

Na uroczystości zabrał głos Leszek Hądzlik prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka:

 – Z ogromnym szacunkiem odnoszę się zawsze do ziemi podlaskiej, do hodowców i rolników z Podlasia. Ten szacunek znacznie się powiększył przez ostatnie 30 lat, otóż to czego państwo dokonali to budzi ogromy szacunek, wiele uwarunkowań spowodowało osiągnięcie takiego poziomu. Powstały mleczarnie, które niesamowicie się rozwinęły, dzięki odpowiednim menadżerom znane są na całym świecie co za tym idzie cała hodowla znana jest bardzo szeroko. (…) Szanowni Państwo jeżeli chodzi o hodowle to poziom jest dobry, bo wydajność 8823 kg stawia nas naprawdę powyżej średniej i podlaskie jest właśnie na takim poziomie.

– Obowiązkiem władzy jest wsparcie tak ważnej dziedziny gospodarki, jaką jest branża mleczna. Cieszę się, że w 2019 roku pojawiła się inicjatywa organizacji Gali podsumowującej dokonania rolników, którą zaprezentował ś.p. Krzysztof Banach – wiceprezydent Polskiej Federacji Producentów Bydła i Hodowców Mleka, z radością wtedy to zaproszenie przyjąłem. To dla mnie wielka radość i zaszczyt, że mamy tak prężnie działające środowisko związane z hodowlą bydła i produkcją mleka. Cieszę się, że jesteście jedną z marek naszego regionu – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Polska Federacja Hodowców  Bydła i Producentów Mleka wraz z Podlaskim Związkiem Hodowców Bydła i Producentów Mleka nagrodziła pucharami hodowców z każdego powiatu w naszym województwie. To spotkanie było wyjątkowe, ponieważ uhonorowano rolników za rok 2019 i 2020, gdyż w ubiegłym roku uroczystość nie odbyła się z powodu pandemii.

W uroczystej Gali udział wzięli Leszek Hądzlik prezydent PFHBiPM, Bohdan Paszkowski Wojewoda Podlaski, Jadwiga Zabielska Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT Białystok, Wojciech Mojkowski Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Waldemar Szczesny Dyrektor Podlaskiego OR Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Andrzej Pleszuk Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz przedstawiciele mleczarni i powiatów woj. Podlaskiego.

Zobacz film z  pierwszej Podlaskiej Gali Mlecznej:

Red. OKO

Fot. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

na podst. PODR

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy