Szeligowscy ze wsi Łubnice Krusze. Hodowla z Laurami

Szeligowscy ze wsi Łubnice Krusze. Hodowla z Laurami

Podlaski lider suchej masy

W tym tygodniu poznaliśmy najlepsze podlaskie gospodarstwa mleczne. Rolnicy byli wyróżniani przede wszystkim za uzyskaną w ubiegłym roku wydajność stad oraz za parametry mleka. W kategorii suchej masy czyli zawartości białka i tłuszczu, pierwsze miejsce w regionie zdobyli państwo Szeligowscy ze wsi Łubnice-Krusze.

Laureaci hodują 130 sztuk bydła, z których blisko 60 to krowy. Uprawiają 55 hektarów. Połowa to użytki zielone – na pozostałym areale sieją kukurydzę i zboża, które zużywają na pasze we własnym gospodarstwie. Jakość paszy jest jednym z fundamentów wysokiej wydajności i jakości mlecznej. Ubiegłoroczny wynik gospodarstwa to 12 800 kg mleka od sztuki oraz tłuszcz 3,5 %, białko 4,6%.

Udało nam się przepracować ten rok dobrze. Jest to taka satysfakcja, wiadomo za tą pracę. Bo nie oszukujmy się – praca rolnika to jest ciężka praca, to jest codzienne ranne wstawanie i zaprogramowanie sobie tego dnia żeby to wszystko wyszło. Nie mamy czasu jakiegoś ośmiogodzinnego tylko pracujemy raz 12 raz 16 godzin. -Piotr Szeligowski.

Jak wygląda gospodarstwo laureatów ze wsi Łubnice-Krusze, co składa się na mleczny sukces oraz co daje współpraca z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka – ZOBACZ NA FILMIE!

https://youtu.be/3TY0BzQ7SUE

 

 

 

Gospodarstwo pod oceną PFHBiPM

W doborze jałowic, dostosowywaniu dawki paszowej czy monitoringu stada rolników wspiera Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Gospodarstwa „pod oceną”, dzięki współpracy uzyskują lepsze wyniki hodowlane.

Dostaje się instrumenty, czasami co miesiąc, czasami co dwa, wyniki wszystkich poszczególnych krów. Co w zależności od ilości mleka, białka, tłuszczu, mocznika, dalej komórek somatyczncyh – to wszystko wpływa na ilość pozyskiwania mleka, na możliwość zareagowania wcześniej jeśli dana jednostka jest zagrożona. – Leszek Hądzlik, prezydent PFHBiPM.

https://youtu.be/3TY0BzQ7SUE

 

 

 

Red. Michał Puchlik

Fot. Michał Puchlik

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy