Tadeusz Romańczuk zatrzyma upadłość Bielmleku?

Tadeusz Romańczuk zatrzyma upadłość Bielmleku?

Syndyk  Bielmleku  zaczął  wysyłać do rolników wezwania do zapłaty. Takie nieprzyjemne listy dostało już 300 z 900 spółdzielców. Ale inni narazie ich nie dostaną. Syndyk bowiem zatrzymał procedurę, po zapowiedzi prezesa Bielmleku, że zaskarży decyzję o upadłości spółdzielni.

Zarząd Bielmleku ma prawo zaskarżyć postanowienie o upadłości. Tymczasem syndyk Jan Gliński złożył do sądu wniosek o prawomocne postanowienie. Rolnicy – spółdzielcy czekają, ale zapowiadają dochodzenie swoich praw w sądzie. Nie zamierzają bowiem płacić za długi spółdzielni.

Przypomnijmy: zarząd spółdzielni mleczarskiej kiedy popadł w kłopoty finansowe zwołał walne zebranie członków spółdzielni. (Rolnicy twierdzą, że nie poinformował  ich o tym zebraniu prawidłowo.)

Na tym zebraniu podjęto uchwałę i zwiększono kwotę udziałów spółdzielców  z 50 do 100 tysięcy. Dzięki tej operacji  prezes mógł wziąć następny kredyt. Teraz, kiedy spółdzielnia upadła,  to rolnicy mają spłacać te długi płacąc udziały. Na to jednak nie chcą się zgodzić. Protestują i zapowiadają walkę o swoje prawa w sądzie.


Rolnicy  mają zapłacić w sumie 20 milionów złotych. Długi Bielmleku są jednak o wiele większe. To około 280 milionów złotych.

Już ponad dwa lata śledztwo w sprawie niegospodarności w Bielmleku prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Sprawa ma także swoje tło polityczne, bo prezes Tadeusz Romańczuk był wiceministrem rolnictwa rządu PiS. To starają się podkreślać partie opozycyjne PSL i Agrounia.


 

Jeden ze spółdzielców rozesłał list do mediów.Oto on:

List spółdzielcy

Do głównych wierzycieli Spółdzielni Mleczarskiej BIELMLEK w upadłości, tj. BOŚ Banku, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Na wstępie pragnę podziękować tym instytucjom, iż wsparły finansowo proces upadłościowy SM BIELMLEK, a tym samym przyczyniły się do gehenny setek spółdzielców owej spółdzielni którzy już dostają wezwania do zapłaty niewpłaconych udziałów (ogólnie to kwota ponad 20 mln zł, która ma być spłacona przez niespełna 800 członków).
Proszę teraz ich o odpowiedź na pytania, które rodzą się w głowie mojej i innych spółdzielców.


– Gdzie były te instytucje w momencie procesu restrukturyzacji spółdzielni? Sąd w jego trakcie w/w instytucjom nakazał wpłatę środków na przeprowadzenie tego procesu, dlaczego tego nie zrobiły w tamtym okresie? Czy teraz połakomiły się na pieniądze rolników które mają wpłacić do spółdzielni? (proces restrukturyzacji zdjąłby taki obowiązek z rolników).


– Czym się kierowały w/w instytucje finansując megalomanie Prezesa, bo tak należy nazwać inwestycje podjęte w spółdzielni (budowa proszkowni na skale europejska) do możliwości surowcowych. Sytuacja spółdzielni w momencie udzielania kredytów i pożyczek była fatalna, czy została rzetelnie sprawdzona? Owo finansowanie znacząco pogorszyło i tak złą sytuację finansową spółdzielni i mimo inwestycji doprowadziło do długów blisko dwukrotnie przewyższający majątek spółdzielni.


– Czym były zabezpieczone tak wysokie kredyty? Czy to były nielegalnie podniesione
do 100 000 zł udziały spółdzielców?


– Dlaczego KOWR w drugiej połowie 2019 roku poręczył kredyt na spłatę zobowiązań wobec rolników, posiadając wiedzę o tragicznej sytuacji finansowej spółdzielni, co w konsekwencji powiększyło dług spółdzielni? Czy decydowały tu względy ekonomiczne, czy może coś innego?


– Czy my spółdzielcy mamy słuszne podejrzenie, że kredyty udzielane były w sposób łamiący przepisy, przez co narażono nieświadomych spółdzielców na poniesienie wysokich kosztów, a w konsekwencji obciążenie budżetu państwa, ponieważ dług przekracza wartość Spółdzielni, a instytucje udzielające kredytów, wsparcia finansowego w formie pożyczek, czy poręczeń kredytów to instytucje państwowe”.


Na koniec pragnę prosić w/w instytucje, skoro miały tyle zbędnych publicznych pieniędzy do wyrzucenia, to czy nie znajdą wcześniej te 20 milionów i nie spłacą zaległych udziałów spółdzielców?

Z poważaniem
Antoni Micewicz, były spółdzielca SM BIELMLEK

 

Red. OKO

Fot. Bielmlek/Agrounia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy