Klimatyzacja samochodowa.Jak ważny jest serwis?

Jak ważny jest serwis klimatyzacji samochodowej?

Klimatyzacja samochodowa jest obecnie montowana w autach jako standard, co przekłada się na znacznie wyższy komfort podróży podczas ciepłych i gorących dni. Jednocześnie klimatyzacja jest jednym z układów samochodowych i jak każdy układ wymaga odpowiedniej obsługi, a także przeglądów oraz serwisowania. Klimatyzacja niewłaściwie obsługiwana oraz nieserwisowana może nie tylko źle wypełniać swoją funkcję, ale nawet być niebezpieczna dla zdrowia podróżujących.

Do czego służy w aucie klimatyzacja?

Pytanie z pozoru naiwne, ale efekt klimatyzacji nie dotyczy jedynie schładzania wnętrza auta. Owszem, główną funkcją klimatyzacji samochodowej jest utrzymywanie w aucie komfortowej dla podróżujących temperatury, ale do jej zadań należy również filtrowanie powietrza oraz efektywne niwelowanie nieprzyjemnych zapachów. Niestety, ale klimatyzacja samochodowa samodzielnie nie jest w stanie efektywnie pozbyć się z wnętrza auta niechcianych zapachów, a dodatkowo nieserwisowana jeszcze się przyczynia do ich skumulowanej mocy. Niezwykle istotnym elementem współdziałającym z klimatyzacją jest filtr kabinowy, który powinien być wymieniany zawsze podczas przeprowadzania corocznego przeglądu klimatyzacji.

Serwis klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa potrzebuje corocznych przeglądów, którą można przeprowadzić m.in. u lidera branży na Podlasiu, w firmie obecnej również stronie na internetowej autokilnika.bialytok.pl. Taki przegląd obejmuje m.in. wspomnianą już wymianę filtra kabinowego, ale się na tym nie kończy. Do zakresu usług serwisu klimatyzacji należą:

  • serwis klimatyzacji z uzupełnieniem czynnika – czynnik chłodniczy jest niezbędny do pobierania powietrza rozgrzanego i oddawania schłodzonego. Jego brak w obiegu prowadzi do niesprawnego działania klimatyzacji;
  • próba szczelności układu – sprawdzenie, czy w układzie nie ma wycieków;
  • test sprawności układu – sprawdzeni, czy wszystkie elementy układu klimatyzacji działają sprawnie i nie zakłócają działania innych elementów;
  • pomiar efektywności chłodzenia – sprawdzenie, czy klimatyzacja rzeczywiście wykazuje wydajność określaną przez jej ustawienia;
  • usunięcie nieprzyjemnych zapachów z kabiny oraz odgrzybienie klimatyzacji – zabieg przeprowadzany w celu usunięcia z wnętrza kabiny auta zapachów osadzających się na tapicerce podczas rocznego użytkowania auta. Należą do nich m.in. zapach potu, napojów i jedzenia, czy dymu tytoniowego. Ponadto we wnętrzu auta mogą znajdować się roztocza, a nawet wirusy i bakterie. Dodatkowo sam układ klimatyzacji z racji powstającej w aucie wilgoci potrzebuje zapobiegawczego odgrzybiania. W firmie Autoklinika z Białegostoku oba zabiegi przeprowadzane są za pomocą metody ultradźwiękowej albo poprzez ozonowanie.

Nieserwisowana klimatyzacja w aucie grozi zatarciem, a jej wymiana cenowo ogromnie przerasta cenę jej serwisowania. Przeprowadzając doroczny serwis klimatyzacji w zaufanej firmie uzyskujesz nie tylko komfortowo działający układ, ale również oszczędzasz na ewentualnych, a koniecznych naprawach. Jazda zaś bez klimatyzacji z racji coraz gorętszych lat z całą pewnością nie będzie miała niczego wspólnego z przyjemnością.

Red. OKO

mat.sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy