Rekordowe zwroty podatku PiT z rozliczeń za 2022 rok w Podlaskiem

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Piotr Jurczuk podsumowali efekty rządowej reformy Niskie Podatki w naszym regionie

Dotychczas KAS zwróciła podlaskim podatnikom ponad 238 mln zł.

Zwroty podatków są o 107 mln zł większe niż w ubiegłym roku i następują bardzo szybko, w ciągu dziesięciu dni, a nawet szybciej, czego sam osobiście już doświadczyłem. System jest sprawiedliwszy i korzystają na tym osoby o niższych uposażeniach – podkreślił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Jak poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, od 19 marca 2023 r. Krajowa Administracja Skarbowa zwróciła podatnikom z naszego regionu ponad 238 mln zł. To ok. 107 mln zł więcej niż kwota zwrotów w analogicznym czasie w ubiegłym roku.

– Stworzenie podstaw stabilnego i sprawiedliwego systemu podatkowego jest warunkiem dobrego rozwoju gospodarczego. Od samego początku rząd PiS chciał oprzeć system podatkowy na takich zasadach i podejmował szereg działań w tym zakresie od 2016 roku – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Zaznaczył przy tym, że Niskie Podatki to bardziej sprawiedliwy system podatkowy i mniejsze obciążenia dla mniej zarabiających.

Reforma Niskie Podatki to nowe rozwiązania, które obniżają podatki oraz upraszczają i stabilizują system podatkowy.

Szybciej i więcej pieniędzy trafia do podatników. Zwroty podatku PiT z rozliczeń za 2022 rok otrzyma co najmniej 15 mln podatników z całej Polski na łączną kwotę ponad 17,5 mld zł. Przy składaniu e-PiT-u zwrot podatku można uzyskać bardzo szybko, nawet w ciągu 10 dni.

Stabilne finanse publiczne

Jak mówił Bohdan Paszkowski, wśród zmian znalazło się nie tylko uszczelnienie systemu podatkowego, ale też zmniejszanie obciążeń, m.in. w obszarze podatku od osób fizycznych, prawnych. Wojewoda przypomniał przy tym, że w związku z inflacją w 2022 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości obniżył stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, energię elektryczną i cieplną, gaz ziemny, niektóre paliwa silnikowe oraz nawozy i środki wykorzystywane w produkcji rolnej. Od stycznia 2023 r. utrzymał 0 proc. VAT na żywność.

– Zarówno w zakresie CIT i VAT mamy ogromne przyrosty tych podatków do budżetu państwa. Planowane na ten rok dochody od usług i towarów to przyrost o ponad 132,5  proc. To samo obserwujemy w podatku CIT – dochody zwiększają się o ponad 190 proc. – wyliczał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Jednocześnie dodał, że dzięki zwiększonym wpływom do budżetu państwa rząd mógł podejmować działania w okresie COVID-owym i otoczył przedsiębiorców wsparciem, m.in. tarczą antyinflacyjną.

Utrzymaliśmy przy tym produkcję i rekordowo niskie bezrobocie na poziomie 3,2 proc. – podsumował.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił również o reformie administracji skarbowej.

W marcu 2017 r. powstała Krajowa Administracja Skarbowa, która połączyła najlepsze doświadczenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Ta licząca ponad 60 tysięcy pracowników i funkcjonariuszy organizacja wykonuje zadania strategiczne dla polskiego budżetu i całych finansów publicznych.

Zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Piotr Jurczuk podkreślał, iż beneficjentami reformy Niskie Podatki są pracownicy, zleceniobiorcy, przedsiębiorcy, seniorzy i rodziny. Wprowadzone zmiany to korzyści na lata. To prostszy i stabilniejszy system podatkowy.

Spotkanie z jednostkami samorządu terytorialnego województwa podlaskiego i przedsiębiorcami

Podlaski Urząd Wojewódzki wspiera KAS, która stara się systematycznie informować różne grupy podatników o zmieniających się przepisach, w związku z tym w dzisiejszym spotkaniu w sali konferencyjnej PUW wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewodowie Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska.

– Podlaska KAS nie tylko informuje podatników o swoich działaniach, ale i cieszy się ich dużym zaufaniem. W różnych ocenach wypada jako jedna z najlepszych w kraju. Na spotkaniu w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiciele KAS przedstawią przedsiębiorcom i samorządowcom z naszego regionu najważniejsze kwestie podatkowe w roku 2023 – wojewoda podlaski zwrócił się do uczestników wydarzenia.

Red. M.L.

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy