Długi przyprawiają Cię o ból głowy? Zamiast się nimi zamartwiać, zacznij działać. Niewielkie zmiany, ale wprowadzane z regularnością i dobrze dobrane do konkretnych potrzeb i możliwości, pozwolą uregulować sytuację finansową – a czasem odzyskać spokój w życiu. Co warto zrobić, aby spłacić zaległe należności?
7 rad, dzięki którym łatwiej będzie Ci spłacić zadłużenie
Możesz nauczyć się lepiej zarządzać swoimi finansami i spłacić powstałe zobowiązania. Będzie to wymagało dyscypliny i wyrzeczeń, ale pozwoli Ci uregulować swoją życiową sytuację. Jakie działania podjąć, aby spłacić długi?
-
Podsumuj wszystkie zobowiązania i ustal priorytety
Jeśli masz dużo różnych zobowiązań, łatwo się w nich zagubić. Aby tego uniknąć, podsumuj wszystkie długi – zapisz wierzycieli i konkretne kwoty, a najlepiej umieść obok nich również wezwania do zapłaty i inne informacje dotyczące sprawy. To da realny obraz Twojej sytuacji. Pozwoli też ustalić priorytety. Możesz zacząć spłatę od najstarszych zobowiązań lub tych z najniższą kwotą (te długi przy odpowiednim zaangażowaniu uda się szybko uregulować).
-
Obniż wydatki i zacznij oszczędzać
Jeśli masz długi, istnieje duże ryzyko, że Twoje koszty życia dzisiaj lub w przeszłości przewyższały Twoje dochody. Aby móc realnie spłacać swoje zobowiązania, warto więc obniżyć wydatki. Sprawdź, na czym możesz zaoszczędzić. Możesz np. sprzedać jeden z samochodów (gotówka też może posłużyć na spłatę), aby pozbyć się wydatków związanych z ubezpieczeniem, przeglądem czy serwisami. Warto też przyjrzeć się temu, ile wydajesz na jedzenie. Bardzo często te koszty stanowią lwią część budżetu, a mnóstwo żywności się marnuje. Jeśli zaczniesz np. planować posiłki, będziesz mniej wydawać w tej kategorii.
-
Jeśli to możliwe, skonsoliduj długi
Konsolidacja długów w wielu przypadkach jest korzystna. Pozwala spłacać jedno zobowiązanie zamiast kilku osobnych. Dzięki temu możesz uzyskać mniejszą ratę niż suma wszystkich mniejszych, a także ułatwić sobie zarządzanie długiem – zamiast fizycznie obsługiwać kilka mniejszych kredytów czy pożyczek, wystarczy robić to z jednym.
-
Zacznij planować domowy budżet i uwzględniać w nim wydatki na spłatę
Aby oszczędzać, trzeba ustalić domowy budżet. Wtedy wiesz, ile i na co możesz wydawać, a to pozwala Ci kontrolować pieniądze. Uwzględnij swoje dochody, stałe wydatki (opłaty, żywność, chemia, paliwo, zajęcia dodatkowe) i nie zapomnij o kategorii na spłatę zobowiązań.
-
Poszukaj dodatkowego źródła dochodów
Jak spłacić długi? Na pewno pójdzie Ci to łatwiej i szybciej, jeśli będziesz mieć więcej pieniędzy. W związku z tym poszukaj dodatkowego źródła dochodu – pracy na kilka godzin w tygodniu czy na jeden weekendowy dzień. Będzie to dodatkowy wysiłek, ale dzięki niemu szybciej uregulujesz swoją sytuację.
-
Spróbuj się porozumieć w sprawie długu
Dopóki sprawa Twojego zadłużenia nie trafi do sądu, masz szansę na polubowne rozwiązanie sporu. Pamiętaj, że wierzycielowi zależy na spłacie, dlatego chętnie podejmie dialog, aby ustalić nowe warunki spłaty – dopasowane do Twoich możliwości. Jeśli np. jesteś klientem Ultimo, możesz skorzystać z portalu obsługi zadłużenia, aby podjąć kontakt.
-
Nie zaciągaj nowych zobowiązań
Przy spłacie długów musisz działać konsekwentnie. Dotyczy to nie tylko trzymania się nowego planu spłaty i założeń w tym obszarze. Ważne jest również odpowiedzialne podejmowanie kolejnych decyzji kredytowych – a raczej rezygnacja z wszelkich dodatkowych form zadłużania się.
Pamiętaj: długi to nie koniec świata. Możesz z nich wyjść, jeśli zamiast biernej postawy przyjmiesz tę proaktywną i będziesz podejmować działania, zmierzające do poprawy Twojej sytuacji.
Red. OKO
Fot. Artykuł sponsorowany