Jak dobrać rozmiar roweru do wzrostu? Bikefitting w pigułce

Czy słyszałeś o bikefittingu? Pod słowem tym, pochodzącym z języka angielskiego, kryje się czynność mająca na celu dopasować rower pod indywidualne preferencje użytkownika. Jeszcze dekadę temu bikefitting adresowany był do profesjonalnych sportowców, jednak dziś zyskuje popularność w kręgach amatorów kolarstwa. Dlaczego warto się nim zainteresować?

Czym jest bikefitting?

Z roku na rok rośnie świadomość ludzi na tematy związane z bezpiecznym i efektywnym uprawianiem sportu. Nic zatem dziwnego, że bikefitting, proces zarezerwowany dla zawodowych sportowców, upowszechnił się wśród amatorów, którzy chcieliby świadomie, efektywnie i bezpiecznie osiągać konkretne rezultaty.

Bikefitting to coś więcej niż dobranie rozmiaru, modelu i ceny. To proces w pełni profesjonalny, uwzględniający najdrobniejsze cechy użytkownika. Zasadniczo powinieneś się orientować w kwestii doboru siodełka. Uniwersalnym wyborem może być rower 26 cali na jaki wzrost będzie on odpowiedni? Bikefitting zakłada kompleksowe podejście do sprawy, a opiera się na szczegółowej wiedzy z zakresu na przykład anatomii oraz doświadczenia osoby świadczącej profesjonalną pomoc w doborze roweru. Po taką pomoc możesz udać się do sklepu, ale też do zawodowego kolarza, który dzięki swemu wieloletniemu doświadczeniu powinien doradzić ci, jaki rower powinien najbardziej ci odpowiadać.

Dlaczego dobranie rozmiaru roweru do wzrostu jest tak ważne?

Jeśli nie dobierzesz roweru do swoich możliwości czy anatomii, nawet choćby czegoś tak prostego jak wzrost, ryzykujesz dyskomfortem i kontuzjami, a one skutecznie potrafią zniweczyć radość płynącą z każdego treningu, nawet spokojnego pedałowania na łatwych trasach.

Zdarza się, że ludzie podczas jazdy odczuwają bóle pleców i szyi, a także kończyn. Sygnałem, aby zdecydować się na bikefitting, może być poczucie niestabilności podczas jazdy na rowerze. Jeżeli planujesz jeździć na rowerze częściej niż raz w tygodniu po osiedlu, z pewnością nie zaszkodzi zastanowić się nad zainwestowaniem czasu w działanie mające na celu zapewnić Ci komfort podczas jazdy oraz bezpieczeństwo.

Grupami, które szczególnie powinny się zastanowić nad bikefittingiem, są:

  • Osoby starsze;
  • Osoby wracające do treningu po przebyciu rehabilitacji
  • Osoby chcące jeździć coraz więcej na rowerze;
  • Osoby chcące spróbować jazdy wyczynowej;
  • Osoby uskarżające się na dyskomfort podczas jazdy.

Bikefitting krok po kroku

Jakie działania składają się na proces bikefittingu? Jak zawsze zaczyna się od wywiadu, z którego powinno być jasne, jaką masz kondycję, czy przeszedłeś w przeszłości kontuzje, czy odczuwasz dyskomfort podczas jazdy. Ponadto fitter zbiera informacje na temat Twoich oczekiwań i preferencji.

Kolejnym krokiem jest oczywiście pomiar wszelkich niezbędnych parametrów ciała, a więc przede wszystkim wzrostu. Inną kwestią jest zbadanie ruchomości stawów oraz określenie, czy masz na przykład ciała.

Ciekawym etapem doboru roweru jest określenie, jak pracujesz na rowerze. Fitter przygląda się Twojej pracy, a w tym celu wykorzystuje program komputerowy – podczas pedałowania na jednośladzie zamontowanym na trenażerze będziesz filmowany z obu stron. To działanie ma na celu zebrać dane o ruchach ciała, dynamizmie i przyjmowanej pozycji.

Jak widzisz, bikefitting jest czymś więcej niż doskonale znane Ci zwykłe dobranie roweru. A na pytanie, czy warto spróbować, musisz sam odpowiedzieć.

 

 

 

 

 

Red. OKO

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy