Kupujesz mieszkanie? Pamiętaj o ubezpieczeniu

Zakup mieszkania stanowi najczęściej inwestycję na lata, dlatego warto podejść do tego z rozsądkiem. Wybór odpowiedniej nieruchomości to nie wszystko, o co należy zadbać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jednym z przemyślanych kroków, na który można postawić, gdy zależy nam na ochronie całego wkładu finansowego w mieszkanie, jest ubezpieczenie. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdźmy, co może obejmować.

Co obejmuje polisa mieszkaniowa?

Na rynku można spotkać się z wieloma zróżnicowanymi ofertami polis mieszkaniowych. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego należy spodziewać się nie tylko innych wysokości składek, ale także zakresu działania ochrony czy poszczególnych wyłączeń odpowiedzialności, które stanowią ważny element umowy. Jednak w każdym przypadku można liczyć na ubezpieczenie murów nieruchomości. Poza tym w części pakietów podstawowych znajdziemy też ochronę elementów stałych, tzn. takich części mieszkania, które są w jakiś sposób przytwierdzone lub wbudowane w fundamenty i bez użycia siły nie da się ich zdemontować czy wynieść. Polisa mieszkaniowa będzie obejmować zatem fundamenty, ściany i dach, a dodatkowo jej zakres działania dosięgnie też podłogi, okna, drzwi, instalacje, duże sprzęty AGD czy wbudowane meble. W niektórych przypadkach ubezpieczenie dotyczy także piwnicy.

Rozszerzenia – jakie ryzyka wziąć pod uwagę?

Polisa mieszkaniowa w podstawowym pakiecie chroni nas od konkretnych zdarzeń losowych. Na otrzymanie odszkodowania można liczyć w przypadku wystąpienia takich ryzyk, które zawarte są w naszej umowie – zazwyczaj ich ilość sięga ok. 20 sytuacji, jednak wiele zależy od postanowień wybranego towarzystwa. Sytuacje losowe, które obejmuje ubezpieczenie to np. pożar, wybuch, silny huragan, zalanie, uderzenie pioruna, a nawet uderzenie pojazdu mechanicznego.

Gdy zależy nam na szerszym zakresie działania polisy, do wyboru pozostają nam różne rozszerzenia. Do kategorii takich dodatków ubezpieczenia należy:

  • kradzież z włamaniem,
  • powódź,
  • pękanie mrozowe,
  • stłuczenie szklanych przedmiotów,
  • ochrona ruchomości domowych – przykładowo urządzeń elektronicznych, odzieży i obuwia, książek, dokumentów itp.,
  • OC w życiu prywatnym, które obejmuje ochroną lokatorów, a nie mienie,
  • pakiet Assistance, który wspomaga właścicieli dzięki zorganizowanej pomocy pod postacią specjalistów takich jak np. hydraulik czy zakwaterowania w innym lokalu.

W przypadku wyboru określonych rozszerzeń dobrze jest kierować się potrzebami dopasowanymi do swojego mieszkania. Oznacza to, że poszczególne dodatki okażą się mniej przydatne niektórym właścicielom niż innym. Jako przykład takiej sytuacji można podać rozszerzenie polisy o powódź – w końcu nie w każdym przypadku okaże się ono pomoce.

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

Na składkę polisy mieszkaniowej ma wpływ wiele czynników. Ponownie wiele zależy od ustaleń samego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak warto wiedzieć, na czym jeszcze opiera się cena, aby być świadomym, za co zobowiązujemy się płacić. Wysokość składki wyliczana jest na podstawie m.in.: wartości nieruchomości i posiadanego przez nas mienia ruchomego, lokalizacji mieszkania i liczby lokatorów, wybranego zakresu ochrony, czyli poszerzenia polisy o rozszerzenia, a także metrażu czy kondygnacji. Jeśli chcemy znaleźć odpowiednią ofertę, która nie doprowadzi nas do nadubezpieczenia lub niedoubezpieczenia, możemy skorzystać z porównania różnych ubezpieczeń w jednym miejscu w tym rankingu. Poza tym na cenę polisy będzie mieć wpływ także ilość rat spłacania takiej sumy, czas trwania umowy oraz zastosowane zabezpieczenia antywłamaniowew naszym mieszkaniu. Zapoznając się z wieloma ofertami na rynku, będziemy mogli przykładowo ocenić, który z zakresu ochrony odpowiada naszym oczekiwaniom, a także – w razie potrzeby – znaleźć i dobrać rozszerzenia do polisy. Podczas wyboru ubezpieczenia mieszkania należy zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, aby w przyszłości zaoszczędzić sobie rozczarowania, gdy po szkodzie nie otrzymamy odszkodowania.

Koszty związane z zakupem

Wykupienie ubezpieczenia mieszkania nie jest obowiązkiem właścicieli, pod warunkiem że zakup odbywa się bez pomocy banku pod postacią kredytu hipotecznego. Wówczas oczekiwana jest od nas taka polisa, dzięki której w razie wydarzenia losowego nieruchomość będzie odpowiednio chroniona. W ten sposób chronimy swój wkład finansowy, który najczęściej wykracza daleko poza opłacenie kwoty za samo mieszkanie. Niezależnie od tego, z jakiego rynku korzystamy, zarówno przy pierwotnym, jak i wtórnym należy spodziewać się poniesienia dodatkowych kosztów. Będą się one jednak różnić ze względu na kilka czynników, m.in. metrażu i ceny nieruchomości czy wysokości prowizji pobieranej przez pośredników. Poza tym należy pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli decydujemy się na używane mieszkanie. Natomiast przy zakupie nowego lokalu trzeba liczyć się z opłaceniem części umowy deweloperskiej. Dodatkowe koszty będą obejmować także taksę notarialną, założenie księgi wieczystej czy jej odpis. Ze szczegółami na temat różnych stawek i reszty wkładu finansowego można zapoznać się na stronie: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/koszty-przy-zakupie-mieszkania.

Red. OKO

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy