Węglowodany jako surowce funkcjonalne w przemyśle kosmetycznym

Węglowodany jako surowce funkcjonalne w przemyśle kosmetycznym

Węglowodany to jedna z grup związków chemicznych, których niezwykłe właściwości pozwalają na szerokie zastosowanie ich w różnych dziedzinach życia, a także, co ważniejsze, w różnych gałęziach przemysłu. To, co je wyróżnia na tle innych związków to przede wszystkim łatwa dostępność. Dodatkowo są bardzo bezpieczne i łagodne dla skóry. Najbardziej oczywistym zastosowaniem węglowodanów w kosmetyce jest produkcja peelingów cukrowych oraz past cukrowych do ciała. Węglowodany są wykorzystywane również jako składniki zagęszczające oraz nadające odpowiednią teksturę kosmetykom. Węglowodany odpowiadają również za konkretne efekty uzyskiwane dzięki użyciu kosmetyku, takie jak uczucie gładkości czy matowe wykończenie na skórze.

Celuloza i jej pochodne

Jednym z najbardziej docenianych w kosmetyce węglowodanów złożonych jest celuloza. Równie dobrze w kosmetyce sprawdzają się jej pochodne, takie jak etyloceluloza, metyloceluloza, karboksymetyloceluloza, hydroksyetyloceluloza oraz metylohydroksyetyloceluloza. Pochodne celulozy różnią się między sobą właściwościami, w tym rozpuszczalnością w wodzie. Tak naprawdę celuloza oraz jej pochodne znajdują się w niemal wszystkich rodzajach kosmetyków. Stanowią one część składów między innymi:

  • past do zębów,
  • pianek do golenia,
  • kremów do twarzy,
  • szamponów,
  • żeli do mycia twarzy i ciała,
  • kosmetyków do makijażu,
  • mleczek do demakijażu,
  • peelingów.

Celuloza niewątpliwie zalicza się do najbezpieczniejszych składników produktów kosmetycznych. Celuloza nie jest alergenem, a ludzka skóra dobrze ją toleruje, dzięki czemu może być wykorzystywana przy tworzeniu produktów dla skóry wrażliwej czy antytrądzikowych. Jest na tyle bezpieczna, że może być stosowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Zastosowanie sacharozy

Kolejnym węglowodanem, który często znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym jest sacharoza. Stanowi główny składnik cukru spożywczego i często jest z nim utożsamiana. Poza przemysłem spożywczym sacharoza jest wykorzystywana jako składnik przezroczystych mydeł zawierających glicerynę, środków złuszczających oraz w produktach do depilacji. Sacharoza oferowana jest przez firmę Foodcom: https://foodcom.pl/products/sacharoza-spozywcza-cukier/.

Skrobia modyfikowana w kosmetykach

Skrobia modyfikowana jest stosowana do produkcji mikrokapsułek wykorzystywanych w kosmetyce. Bierze także udział w produkcji pieluszek jednorazowych oraz środków opatrunkowych. Skrobię modyfikowaną znajdziemy również w wielu kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów.

Surfaktanty cukrowe

Surfaktanty cukrowe to substancje powierzchniowo czynne powstałe na bazie cukru. Surfaktanty na bazie cukru należą do kategorii najbardziej innowacyjnych produktów wykorzystywanych w kosmetyce, jakie są obecne na rynku. W wielu kosmetykach pełnią funkcję emulgatorów, umożliwiających wytworzenie emulsji. Nie jest to ich jedyne zastosowanie. Surfaktanty są wykorzystywane również jako substancje zwiększające rozpuszczalność, czyszczące, antyzbrylające oraz pianotwórcze.

Podsumowanie

Węglowodany to substancje chemiczne posiadające szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Stanowią ważny element składu wielu kosmetyków, a dzięki szczególnym właściwościom mogą pełnić wiele funkcji, między innymi emulgatorów, substancji zwiększających rozpuszczalność, substancji czyszczących, a także składników antyzbrylających i pianotwórczych. Ich duża dostępność, a także bezpieczeństwo w kontakcie ze skórą sprawiają, że są bardzo cenione przez wiodących producentów kosmetyków. Do grupy węglowodanów stosowanych w przemyśle kosmetycznym zaliczają się między innymi celuloza i jej pochodne, sacharoza, skrobia modyfikowana oraz surfaktanty cukrowe.

 

Red. OKO

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy