Zalegasz ze spłatą zobowiązań? Dowiedz się, czy nie trafiłeś do rejestru dłużników alimentacyjnych!

Zalegasz ze spłatą zobowiązań? Dowiedz się, czy nie trafiłeś do rejestru dłużników alimentacyjnych!

Jeśli masz długi, niesie to za sobą wiele przykrych konsekwencji. Poza tym, że sprawa może trafić do sądu i komornika, Twoje dane mogą znaleźć się w ogólnodostępnych bazach osób zadłużonych. W efekcie, kiedy np. zechcesz wziąć telefon na abonament czy podpisać umowę z dostawcą internetu, pojawi się problem. Wśród zbiorów informacji o osobach z zaległościami istnieje rejestr dłużników alimentacyjnych. Zobacz, czym jest i jak sprawdzić zadłużenie.

Rejestr dłużników alimentacyjnych – co to jest?

„Rejestr dłużników alimentacyjnych” to dość umowna nazwa określająca jawne bazy danych, w których znajdują się informacje o osobach mających zaległości w opłacaniu świadczeń na rzecz swoich dzieci. Pod tym pojęciem można mieć na myśli dwa zbiory informacji.

  1. Krajowy Rejestr Zadłużonych, a więc bazę danych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości. Jest ona dostępna przez internet, na stronach rządowych. Zawiera dane dotyczące kilku rodzajów osób zadłużonych, a jednym z nich są dłużnicy alimentacyjni. Do tego zbioru trafiają informacje o osobach, wobec których „toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych (…), a które zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące”[1]. Informacja będzie tam widoczna przez 7 lat, nawet jeśli dłużnik ureguluje swoje zobowiązania.
  2. Rejestry dłużników prowadzone przez BIG-i, a więc Biura Informacji Gospodarczej.

 

Na szczególną uwagę zasługują bazy danych drugiego typu. One również gromadzą informacje o zadłużeniach różnego rodzaju. Od 2018 roku obowiązuje ograniczenie odnośnie do czasu, przez jaki mogą być one przechowywane. Standardowo jest to 6 lat.

Jednak nowelizacja przepisów prawa, do której doszło w 2021 roku zmieniła tę zasadę wobec dłużników alimentacyjnych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami, informacje o tego rodzaju zobowiązaniach mogą być przechowywane w rejestrach dłużników BIG bez ograniczeń czasowych, aż do momentu całkowitej spłaty alimentów. Warto pamiętać, że informacje z tych baz danych są powszechnie dostępne i brane pod uwagę np. przy ocenie wiarygodności kredytowej i szeroko pojętej wypłacalności.

 

Kto może trafić do rejestru dłużników alimentacyjnych?

Do rejestrów długów alimentacyjnych mogą trafić wszystkie osoby, które mają zasądzone płacenie takiego świadczenia, a które nie regulują swoich zobowiązań.

  • W Krajowym Rejestrze Zadłużonych informacja o długach pojawia się w przypadku toczącej się egzekucji świadczeń alimentacyjnych lub kiedy stwierdzona jest jej bezskuteczność – o ile zaległości wynoszą więcej niż 3 miesiące. Nie jest do tego wymagane umorzenie egzekucji.
  • Do rejestrów dłużników BIG zgłoszenia dokonuje wierzyciel – w tym wypadku osoba upoważniona do pobierania alimentów albo gmina, która wypłaca pieniądze na dziecko w ramach Funduszu Alimentacyjnego. Można to zrobić na podstawie wyroku orzekającego o prawie do alimentów – podając kwotę długu, uwzględnia się zarówno wysokość zaległości w płaceniu świadczeniu, jak i np. koszty postępowania sądowego. Warto pamiętać, że na 14 dni przed dokonaniem wpisu w rejestrze wierzyciel musi doręczyć dłużnikowi alimentacyjnemu wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem o zamiarze publikacji jego danych.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie?

Jeżeli zastanawiasz się, czy ciążą na Tobie długi alimentacyjne, możesz sprawdzić informacje w tej kwestii w opisanych powyżej bazach. Krajowy Rejestr Zadłużonych jest w pełni dostępny i jawny – bez zalogowania można tam sprawdzić informacje o sobie. Dane w BIG-ach możesz zweryfikować bezpłatnie raz na 6 miesięcy, po wysłaniu wniosków do każdej z instytucji.

Pamiętaj też, aby skontaktować się z instytucjami, które przysyłają do Ciebie pisma w sprawie zadłużenia. Jeżeli np. otrzymałeś list od firmy windykacyjnej, takiej jak np. Ultimo, warto oddzwonić lub zalogować się na portalu obsługi klienta online i sprawdzić szczegóły. To pozwoli Ci ustalić dogodne warunki spłaty i krok po kroku oczyścić swoje konto z negatywnych informacji finansowych.

[1] https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/krajowy-rejestr-zadluzonych

Red. OKO

Fot. mat.prasowe

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy