Zasady postępowania podczas ewakuacji z miejsc publicznych

Zasady postępowania podczas ewakuacji z miejsc publicznych

Celem ewakuacji jest przemieszczenie się ludzi z terenów, na których wystąpiły różnego rodzaju zagrożenia takie jak pożar w miejsce bezpieczne. W sytuacji, gdy ma miejsce powódź, pożar lub inna groźna sytuacja, bardzo istotne jest to, by ewakuacja została przeprowadzona w sposób możliwie najszybszy i sprawny oraz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Obowiązek zagwarantowania bezpieczeństwa ewakuowanym ludziom spoczywa na zarządcach budynków i pracodawcach. W poniższym artykule omawiamy zasady postępowania w trakcie ewakuacji z miejsc publicznych.

Ewakuacja – definicja pojęcia

ewakuacja (łac. evacuatio – opróżnianie, znikanie) to zorganizowany proces polegający na przemieszczeniu ludzi z miejsc, w których wystąpiło istotne zagrożenie na obszar uznawany za możliwie najbezpieczniejszy. W trakcie ewakuacji zdecydowanie najistotniejszą kwestią jest przemieszczenie żywych osób. Warto wskazać, że ochrona mienia jest zdecydowanie mniej ważna.

W zależności od tego, jak wygląda sytuacja w danym miejscu, działania ewakuacyjne mogą być prowadzone zarówno na niewielką skalę jak i może to być bardzo zaawansowana akcja logistyczna. Gdy zagrożenie jest niewielkie, wystarczy po prostu wyprowadzić ludzi z budynku za pomocą wyjść ewakuacyjnych. Sytuacja wygląda zdecydowanie gorzej, gdy istnieje zagrożenie wystąpienia pożaru bądź powodzi na znacznie większym obszarze – wówczas trzeba ewakuować zdecydowanie więcej ludzi, co sprawia, że cała akcja jest trudniejsza do zrealizowania.

Aby ewakuacja przebiegła w sposób sprawny, istotne jest, by budynki były wyposażone w odpowiednią infrastrukturę, m.in. w drabiny ewakuacyjne. Na stronie https://www.crynoline.pl/zestawy-bez-kosza-ochronnego,18,3,122 można zapoznać się w drabiny ewakuacyjne wysokiej jakości odpowiadające wszelkim obowiązującym normom unijnym.

Jakie obowiązki mają zarządcy budynków w kontekście ewakuacji?

Zarządcy budynków oraz pracodawcy powinni wszechstronnie przygotować dany budynek na możliwą ewakuację. Ich podstawowym obowiązkiem jest właściwe oznakowanie wyjść ewakuacyjnych, systemów oddymiających w miejscach, gdzie poprowadzone są wyjścia, zaprojektowanie i sprawowanie nadzoru nad systemem ostrzegawczym informującym pracowników i klientów o wystąpieniu zagrożenia czy zakup oświetlenia awaryjnego. 

Zasady ewakuacji – o czym należy pamiętać?

Jeśli w danym miejscu publicznym ma być przeprowadzona ewakuacja i występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, wszystkie znajdujące się na danym terenie osoby powinny opuścić go poruszając się oznakowanymi drogami ewakuacyjnymi. Zazwyczaj są to korytarze i klatki schodowe, z których na co dzień wszyscy korzystają.

Warto wiedzieć, że absolutnie nie powinno się wykorzystywać do celów ewakuacyjnych wind – nie tylko osobowych, ale także towarowych. Wyjątkiem od tej reguły są wyłącznie wyspecjalizowane dźwigi towarowe.

Osoba odpowiedzialna za zorganizowanie akcji ewakuacyjnej powinna zadbać o to, by wszyscy ewakuowani zachowali spokój. W sytuacji, gdyby w tłumie wybuchła panika, mogłoby to doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Ewakuację należy przeprowadzić szybko, jednakże nie wolno biegać bądź wyprzedzać innych osób, które biorą udział w akcji ewakuacyjnej. 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu https://www.crynoline.pl/. Można tam zaopatrzyć się w różnego rodzaju drabiny ewakuacyjne. Warto wiedzieć, że ich montaż jest obowiązkiem wszystkich właścicieli budynków, w których istnieją minimum dwie kondygnacje. Drabiny od Cryonline cechują się wysoką jakością wykonania oraz spełniają wszelkie wymagane normy.

 

 

 

Red. OKO

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy