16 uczniów zdobyło indeksy na studia w Politechnice Białostockiej

16 uczniów zdobyło indeksy na studia w Politechnice Białostockiej

Laureaci konkursu „Matematyka stosowana” uczą się w Białymstoku, Ełku, Ostrołęce oraz Jarocinie

16 indeksów na studia w Politechnice Białostockiej trafiło dziś do laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Matematyka Stosowana”. W gronie zwycięzców są uczniowie szkół ponadpodstawowych z Białegostoku, Ełku, Ostrołęki oraz Jarocina. Niektórzy z nich to tegoroczni maturzyści, którzy zapowiadają, że cenną przepustkę na studia wykorzystają już podczas najbliższej rekrutacji. Dla pozostałych uczestników udział w konkursie wiązał się przede wszystkim z satysfakcją oraz sprawdzeniem swoich umiejętności matematycznych w praktyce.

Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów laureatom dziewiątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Matematyka Stosowana” odbyła się 12 kwietnia.

Spotkanie, było okazją do podsumowania matematycznej rywalizacji, a także… do pogłębienia wiedzy o królowej nauk. Galę poprzedziły bowiem dwa wykłady popularnonaukowe wykładowców Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. O całkach, różniczkach, szeregu Fouriera i fraktalach w ciekawym, muzycznym wydaniu mówił dr hab. inż. Sławomir Zieliński, natomiast „Tajemnice Enigmy” przybliżył dr hab. Czesław Bagiński.
Wspaniałych wyników w konkursie oraz zdobytych indeksów gratulowali uczestnikom Prorektor ds. Kształcenia dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB oraz Prorektor ds. Studenckich dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB. W gali udział wzięli też przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego, którzy mieli dla laureatów niespodzianki: monety z serii kolekcjonerskich „25. rocznica wstąpienia Polski do NATO” oraz „Wielcy polscy ekonomiści”. Partnerem Strategicznym IX edycji konkursu Politechniki Białostockiej jest Województwo Podlaskie podlaskie.eu
– „Matematyka Stosowana” to szczególnie interesujący konkurs. Pokazuje szeroki przekrój zastosowań matematyki w życiu codziennym i w życiu przyszłych inżynierów, których kształcimy w Politechnice Białostockiej. Uczniowie, którzy uczestniczyli w tym konkursie mieli możliwość zapoznania się z naszą uczelnią, poznali naszych wykładowców, pracowali w laboratoriach i pracowniach naszych wydziałów, poznali też kierunki studiów. To wszystko składa się na bogaty potencjał Politechniki Białostockiej jako największej uczelni technicznej w regionie północno wschodniej Polski. Ten potencjał i możliwości jakie dajemy naszym studentom zdecydowanie pomagają młodym ludziom rozwijać pasje i zainteresowania. Raz jeszcze gratuluję wszystkim laureatom i zapraszam na studia w PB – zachęcała dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, Prorektor ds. Kształcenia w Politechnice Białostockiej.
Komisja konkursowa IX edycji konkursu „Matematyka stosowana” przyznała:
miejsce I drużynie w składzie: Marta Kołodziejska (uczennica II Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce) i Kacper Gołębiewski (uczeń III Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce); wynik 63,70 pkt
miejsce II drużynie uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej w składzie: Paweł Buczyński i Maciej Niedźwiedź; wynik 62,80 pkt
miejsce III drużynie uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej w składzie: Damian Amonowicz i Wojciech Dunaj; wynik 59,80 pkt
oraz wyróżnienia drużynom:
Jakub Zajczyk i Maksymilian Maciejek z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej (wynik 59,30)
Aleksandra Samocik i Filip Ołdakowski z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku (wynik 58,50)
Karolina Wilczewska i Piotr Witkowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku (wynik 57,15)
Robert Wojtkowiak i Mateusz Roszak z Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 w Jarocinie (wynik 56,50)
Hubert Klimowicz i Adam Maciejczuk z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej (wynik 56,20).
Ogólnopolski konkurs „Matematyka stosowana” to rywalizacja uczniów szkół ponadpodstawowych o indeks na dowolny kierunek studiów stacjonarnych prowadzony w Politechnice Białostockiej. Organizuje ją Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki PB. W organizacji konkursu uczestniczą także wszystkie wydziały uczelni oraz Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej.
W roku szkolnym 2023/2024 odbyła się już dziewiąta edycja tego konkursu. Do 2 lutego 2024 r. prowadzone były zapisy dwuosobowych drużyn uczniowskich. W pierwszym etapie, który odbywał się w dniach 12-16 lutego 2024 r. zawodnicy rozwiązywali quiz (indywidualnie przez każdego uczestnika). W etapie drugim (6-7 marca 2024 r.) konkursu drużyny przyjechały na Politechnikę Białostocką i na poszczególnych wydziałach PB oraz w Studium Języków Obcych rozwiązywały zadania przygotowane przez wykładowców uczelni. Niektóre z nich wymagały przeprowadzania doświadczeń, pomiarów i badań, podobnych do tych, które wykonują studenci kierunków inżynierskich. Przydawała się też znajomość języka angielskiego na poziomie podstawowym.
Celem konkursu jest rozwijanie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych umiejętności stosowania matematyki w praktyce. Przedsięwzięcie jest też niezwykłą okazją by poznać naszych wykładowców i nasze laboratoria oraz samodzielnie przeprowadzić przygotowane doświadczenia.
Laureaci konkursu uzyskują prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnym kierunku Politechniki Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw pod warunkiem, że w terminach zgodnych z harmonogramem rekrutacji w roku zdania egzaminu maturalnego:
zapiszą się na wybrany kierunek studiów w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów, złożą komplet dokumentów wymaganych od kandydata na studia wraz z oryginałem dokumentu wydanego przez Organizatora Konkursu poświadczającego uzyskanie statusu Laureata, zdadzą dodatkowy egzamin (np. z rysunku), gdy jest wymagany.

 

Red. M. L.

Fot. PB

Politechnika Białostocka

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy