Konkurs RoboQuest w Politechnice Białostockiej dla młodych robotyków

Konkurs RoboQuest w Politechnice Białostockiej dla młodych robotyków

Konkurs RoboQuest odbył się 23 maja 2025 w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej.
Robotyczni i energiczni w składzie: Anetta Pogrebniak, Oskar Nawrocki, Nikola Bielska, Mikołaj Gawryluk to najmłodsi nagrodzeni konstruktorzy robotów w konkursie RoboQuest. W kosmicznej przygodzie robotycznej w Politechnice Białostockiej wzięło udział 47 uczniów szkół ponadpodstawowych pracujących w 10 zespołach.
Studenci Politechniki Białostockiej są znani ze swoich łazików marsjańskich, ale teraz namawiają młodsze pokolenia do dzielenia ich pasji. W konkursie zorganizowanym w uczelni, wzięło udział 10 zespołów ze szkół ponadpodstawowych z województwa podlaskiego, którzy wykonywali kosmiczne misje w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-6 oraz klasy 7-8. Każdy zespół składał się z 2–5 uczestników pracujących pod opieką nauczyciela lub mentora. To była kosmiczna nauka i zabawa w programowanie.
– Bierzemy udział w tym konkursie, aby rozszerzyć naszą wiedzę o robotyce i rozwijać pasje robotyczne – mówi Marcel Gumieniak, uczeń 7. klasy z SP nr 22 w Białymstoku, który wystartował w konkursie w zespole „Ninjas Białystok Junior”.

– Skonstruowanie robota nie zajęło nam wiele czasu, ale wykonanie misji jest fajnym wyzwaniem.
Marcel został laureatem RoboQuest w kategorii klas 7–8. W konkursie wziął udział z kolegami: Krzysztofem Dowgiertem, Wojciechem Chorościanem, Tomaszem Anastaziukiem, Kubą Jabłońskim.
Lista zwycięzców w konkursie RoboQuest 2025:
W kategorii: klasy 4-6:
1. Robotyczni i energiczni w składzie: Anetta Pogrebniak, Oskar Nawrocki, Nikola Bielska, Mikołaj Gawryluk
2. Drużyna zrobotyzowane w składzie: Daniel Roszkowski, Bartosz Siemionczyk, Albert Sosnowski, Stanisław Śliwowski, Adam Kołakowski, Oliwier Stulgis
3. Sigmy w składzie: Radosław Nawrocki, Piotr Kasprzak, Ignacy Oszmiański, Bartosz Walentukiewicz, Adam Starosta
W kategorii: klasy 7-8:
1. Ninjas Białystok Junior w składzie: Krzysztof Dowgiert, Wojciech Chorościan, Tomasz Anastaziuk, Marcel Gumieniak, Kuba Jabłoński
2. SMS Team w składzie: Daniel Roszkowski, Michał Jakubiuk, Samuel Wiszowaty, Stefan Sadowski
Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe: zestaw z Raspberry Pi Pico, robota programowalnego Maqueen, zestaw do budowy robota zasilany energią słoneczną, zestaw konstrukcyjny oraz maskotkę Uczelni – PeBisia.
Kosmiczna Misja!
Uczestnicy konkursu we wcześniejszym jego etapie przygotowali konstrukcję robotyczną o określonych wymiarach (15x15x30 cm), której działanie sprawdzali sędziowie podczas zmagań na specjalnie przygotowanych stanowiskach konkursowych. Uczestnicy realizowali konkretne misje: Lot, Luna oraz Orbita. Polegały one na przygotowaniu rakiety do startu poprzez umieszczenie Kapitana Kosmos i zbiorników paliwa w odpowiednich miejscach, a także zebranie próbek z Księżyca i umieszczenie ich w odpowiednich miejscach przy użyciu robota. Ostatnim elementem ich pracy był transport surowców do stacji badawczej. Młodsi zawodnicy realizowali jedynie misję logistyczną (Orbita), dowożąc surowce kosmiczne do jednostki badawczej.
– Robota programowałyśmy głównie na zajęciach z informatyki i robotyki. Interesuje nas robotyka, jest to bardzo ciekawe zajęcie – mówi Michalina Ambrożej z klasy 5. ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 BTO w Białymstoku, która pracowała w zespole z 3 koleżankami. – Najbardziej lubimy w programowaniu to, że widzimy efekt naszej pracy. Zadania do wykonania w konkursie na początku wydawały się trudne, szczególnie zmontowanie tutaj konstrukcji, tak by przetransportować materiały z jednego punktu do drugiego. Ale dałyśmy radę!
Michalina konstruowała robota na konkurs RoboQuest w kategorii klas 4-6 z koleżankami z zespołu ”Społeczna 3”: Matyldą Świsłocką, Weroniką Kardesz i Kasią Kardesz.
Robotyka to bajeczna przygoda!
„Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany, nitowany z każdej strony,
wyklepany, uzwojony” – tak o sobie mówił jeden z bohaterów „Bajek robotów” Stanisława Lema. Roboty zaprezentowane w konkursie RoboQuest co prawda nie mówiły, ale wykonywały równie spektakularne zadania. Pasją do tworzenia, konstruowania, programowania robotycznych konstrukcji chcieli podzielić się z uczestnikami konkursu studenci z koła Alios na Wydziale Mechanicznym, którzy zorganizowali konkurs w Politechnice Białostockiej.
– Celem konkursu jest promocja robotyki wśród najmłodszych, a więc popularyzacja programowania, informatyki, elektroniki – mówi Sergiusz Jakuszewicz, prezes Studenckiego Koła Naukowego Alios, student kierunku automatyka i robotyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Zależy nam, by pokazać uczniom, że robotyka otacza nas w życiu codziennym. Chcemy pomóc im rozwijać kreatywne myślenie oraz pracę w zespole, a także uczyć rozwiązywania problemów.
Studenckie Koło Naukowe Alios na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej tworzy interdyscyplinarny zespół, który łączy automatykę i robotykę z inżynierią biomedyczną. Pracują nad projektem ultrawytrzymałych nici dentystycznych, pompy infuzyjnej oraz hulajnogi z kulą pachową. Wsparciem w organizacji konkursu RoboQuest w Politechnice Białostockiej byli wolontariusze, uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.
Kosmiczne możliwości na przyszłość!
Udział w konkursie RoboQuest może być jak stacja badawcza w kosmosie – z czasem przyniesie wspaniałe efekty. Uczniowie, którzy spróbowali swoich sił w konstruowaniu nowoczesnych urządzeń, mają szansę w przyszłości na rozwijanie swoich pasji w Politechnice Białostockiej.
– Oferujemy różne kierunki związane z robotyką, które są dostępne na Wydziale Mechanicznym, ale też i na Wydziale Elektrycznym – mówi prof. dr hab. inż. Michał Kuciej, Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – Kto wie, może któryś z młodych uczestników konkursu, zdecyduje się w przyszłości u nas studiować i tak jak wielu naszych studentów osiągnie sukcesy, tworząc zupełnie nową jakość techniczną w Polsce.
Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej prowadzi studia na kierunkach: automatyka i robotyka, inżynieria biomedyczna, mechanika i budowa maszyn, mechatronika i transport (nowość). Rekrutacja startuje 2 czerwca 2025.

Red. OKO

Fot. Dariusz Piekut PB

Politechnika Białostocka

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy