7 dekad – Święto Politechniki Białostockiej

Największa podlaska uczelnia techniczna świętuje 70-lecie istnienia. Co roku na przełomie listopada i grudnia na Politechnice Białostockiej odbywa się uroczyste posiedzenie Senatu. Wręczane są odznaczenia państwowe, nagrody i podziękowania. Odbywają się promocje doktorskie, gratulacje odbierają nowi profesorowie i doktorzy habilitowani. W środę (27.11) wręczone zostaną statuetki Złoty Absolwent Politechniki Białostockiej.

 

Wieczorem, o godz. 19:00, w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się widowisko artystyczne „Lista przebojów Politechniki Białostockiej”. W muzycznej oprawie hitów zaaranżowanych przez Maxa Fedorova, na zespół instrumentalny oraz Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją Wioletty Miłkowskiej. Na scenie zaprezentują się studenci i pracownicy PB, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego PB, Radia Akadera oraz goście z Chin. Bohaterowie widowiska wystąpią w kostiumach zaprojektowanych przez Elwirę Horosz, w choreografii opracowanej przez Karolinę Garbacik. Gościnnie wystąpi Damian Aleksander, całość poprowadzi Marek Sierocki.

2019 rok jest szczególny dla społeczności Politechniki Białostockiej

Początki Politechniki Białostockiej były niezwykle trudne. Uczelnia została założona w 1949 roku. Była to Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska NOT w Białymstoku. Powstała w powojennej Polsce. Brakowało specjalistów i bazy lokalowej. Pierwszym rektorem uczelni został mgr inż. Karol Białkowski, przewodniczący lokalnego Oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej. Zajęcia odbywały w wynajmowanych pomieszczeniach, a pomoce dydaktyczne i fachowa literatura były nieosiągalne.

W listopadzie 1951 roku szkoła została upaństwowiona i zmieniła nazwę na Wieczorową Szkołę Inżynierską. Składała się z trzech wydziałów i zatrudniała tylko 23 pracowników. Otrzymała budynek przy ul. Białej. Dwa lata później – budynek i halę przy ulicy Grunwaldzkiej. W maju 1954 roku Wieczorową Szkołę Inżynierską ukończył pierwszy rocznik absolwentów: 28 elektryków i 29 mechaników. W 1956 roku WSI podpisała porozumienie z Politechniką Warszawską, w którym uczelnia partnerska zobowiązała się do opieki naukowej i dydaktycznej. Pozwoliło to w pewnym stopniu pokonać problem braków kadrowych. W kolejnych latach poprawiły się warunki kształcenia. Placówka szerzej otworzyła się na współpracę z przemysłem.

W 1964, po uzyskaniu uprawnień do prowadzenia studiów dziennych, placówka zmieniła nazwę na Wyższą Szkołę Inżynierską. W 1974 roku uczelnia zyskała rangę akademicką i od tej pory funkcjonuje pod nazwą Politechnika Białostocka. Dzięki staraniom ówczesnego rektora prof. Tadeusza Bełdowskiego zapadła decyzja o budowie kampusu przy ul. Wiejskiej. Tu zlokalizowane są Wydziały: Budownictwa i Nauk o Środowisku, Elektryczny, Informatyki oraz Mechaniczny, a także Akademickie Centrum Sportu, Domy Studenta oraz Centrum Nowoczesnego Kształcenia. Przy ul. Oskara Sosnowskiego swą siedzibę ma Wydział Architektury. W znakomicie skomunikowanym z Białymstokiem Kleosinie znajduje się kampus Wydziału Inżynierii Zarządzania. Poza aglomeracją białostocką, w położonej w sercu Puszczy Białowieskiej – Hajnówce, uczelnia prowadzi Centrum Naukowo-Badawcze. Funkcjonują tam laboratoria i pracownie Instytutu Nauk Leśnych.

Obecnie na sześciu wydziałach Politechniki Białostockiej kształci się 7 i pół tysiąca studentów

Uczelnia zatrudnia prawie 1400 pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych. Dziś Politechnika Białostocka to nie tylko największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce, to marka i wartość, tradycja i nowoczesność. Placówka prowadzi studia w systemie trójstopniowym. Zaprasza na studia I stopnia (licencjackie 3-letnie oraz inżynierskie 3,5-letnie), II stopnia (magisterskie 1,5 lub 2-letnie). Uczelnia prowadzi interdyscyplinarną Szkołę Doktorską. Posiada też bogatą ofertę studiów podyplomowych. Dzięki staraniom obecnego rektora prof. Lecha Dzienisa funkcjonuje Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej.

Studenci mogą rozwijać swoje pasje w prawie 60 kołach naukowych i 14 sekcjach sportowych AZS. Pracownicy i studenci korzystają z programu międzynarodowej wymiany Erasmus+. Umożliwia on wyjazdy do 280 ośrodków akademickich na całym świecie. Ponadto Politechnika Białostocka prowadzi 13 programów podwójnego dyplomowania z uczelniami w Chinach, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Białorusi, Ukrainie, Rosji oraz Kirgistanie.

Studenci PB trzy razy zwyciężali ze swoim łazikiem marsjańskim w prestiżowym konkursie University Rover Challenge. Są niepokonani na zawodach robotów sumo w Japonii, Chinach, Rumunii, Estonii. Pomagają niepełnosprawnym konstruując specjalistyczne wózki czy bioniczne protezy ręki. Budują roboty wspomagające personel medyczny. Tutaj „narodził się” Photon – robot uczący dzieci programowania  na całym świecie. Tutaj studiuje znany młody wynalazca Petros Psyllos. Dlatego rektor Politechniki Białostockiej wspólnie z przedsiębiorcami powołał Stowarzyszenie Odkrywcy Diamentów, które wspiera utalentowaną młodzież i studentów.

W 2010 r. powstał Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej. Jego celem jest komercjalizacja badań naukowych. Uczelnia z sukcesem pozyskuje środki z funduszy unijnych na realizację projektów wzbogacających jej infrastrukturę naukowo-dydaktyczną oraz podnoszących jakość oferowanego kształcenia. Wśród nich wyróżnia się Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej  z nowoczesną Biblioteką i Studium Języków Obcych, czy Centrum Naukowo-Badawcze w Hajnówce, ze specjalistycznymi laboratoriami do prowadzenia badań nad środowiskiem leśnym. Uczelnia pozyskała z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko blisko 90 mln zł na realizację projektu pn. „INNO-EKO-TECH  Innowacyjne centrum dydaktyczno-badawcze alternatywnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego i ochrony środowiska Politechniki Białostockiej”. To 36 laboratoriów, prawie 700 stanowisk badawczych oraz 38 mln złotych wydanych na nowoczesną aparaturę badawczo-pomiarową i wyposażenie.

Politechnika Białostocka wykształciła już 45 tysięcy absolwentów

Dyplomanci PB pracują w największych firmach na całym świecie. Kierują znaczącymi polskimi przedsiębiorstwami. Są najlepszą wizytówką Politechniki Białostockiej.

Aby oddać hołd swoim absolwentom, na symbol jubileuszu Politechnika Białostocka wybrała suwak logarytmiczny, przyrząd używany przez pierwszych politechnicznych inżynierów. W jego kształt wpisano „7 dekad Politechniki Białostockiej”, symboliczną podziałkę liniową oraz kod binarny, przenoszący w nowoczesność.

Warto przypomnieć, że w roku swojego jubileuszu Politechnika Białostocka została wyróżniona niezwykłą nagrodą. Uczelnia otrzymała tytuł „Podlaskiej Marki Pokoleń”. Wyróżnienie przyznano po raz pierwszy w historii konkursu Podlaska Marka.

„Każdy człowiek posiada zdolności, trzeba tylko pomóc mu je ujawnić”  – takie zdanie wytłoczono na rewersie jubileuszowego medalu Politechniki Białostockiej.

 

 

 

Red. M.L.

Fot. PB

Politechnika Białostocka

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy