Koronawirus w szkołach

Koronawirus w szkołach

Żadna z placówek nie została zamknięta. Sanepid ustala listę osób, które będą objęte kwarantanną.

Wykaz placówek oświatowych, w których wystąpił COVID-19 w Białymstoku:

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2
  • Szkoła Podstawowa nr 51
  • X Liceum Ogólnokształcące
  • VI Liceum Ogólnokształcące
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 (ul. K. Pułaskiego) – zakażony rodzic. Cała rodzina znajduje się na kwarantannie, uczeń nie chodzi do szkoły. Przeprowadzono dezynfekcję pomieszczeń.
  • Szkoła Podstawowa nr 51 (ul. K. Kluka) – zakażona osoba z personelu oddziału przedszkolnego (izolacja dzieci z tej grupy do 13 września).
  • X Liceum Ogólnokształcące (ul. Stołeczna) – 2 nauczycielki, jedna miała kontakt bezpośredni z osobą zakażoną, druga pośredni (od 4 września nie prowadzą zajęć z uczniami). W sanepidzie trwają prace nad ustaleniem pełnej listy osób objętych kwarantanną.
  • VI Liceum Ogólnokształcące (ul. Warszawska) – zakażona uczennica (klasa skierowana na kwarantannę do 11 września, będzie miała nauczanie zdalne).

Natomiast w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych (przy ul. Antoniuk Fabryczny) klasa, która miała kontakt z zakażonym nauczycielem – w tym tygodniu uczy się zdalnie. Pozostali uczniowie po wolnym piątku (4.09) i dezynfekcji pomieszczeń, w poniedziałek (7.09) wrócili do szkoły.

W Podlaskiem jest obecnie sześć szkół, które zastosowały nauczanie hybrydowe

Z danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku wynika, że w Podlaskiem jest obecnie sześć szkół (na ponad 1,3 tys.), które zastosowały nauczanie hybrydowe. Kurator oświaty Beata Pietruszka poinformowała, że chodzi o trzy szkoły w Białymstoku – w tym jedną niepubliczną – oraz przedszkole i szkołę w Wysokiem Mazowieckiem i jedną szkołę w Suwałkach.

– Wyłączone zostały tylko albo jeden oddział czy jedna klasa – mówiła kurator. Beata Pietruszka podkreśliła, że kuratorium i szkoły współpracują z sanepidem, zbierają dane. Oceniła, że system działa, choć w pierwszym przypadku koronawirusa w szkole w Białymstoku dyrektor nie powiadomił kuratorium.

Minister edukacji przypomniał, że resort edukacji opracował zasady funkcjonowania szkół w czasie epidemii, organizował konferencje prasowe, wydawał komunikaty. Bezpośrednio też prawie 30 tys. dyrektorów placówek, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, uczestniczyło w spotkaniach z kuratoriami i z inspektorami sanitarnymi. – jak mówił dalej Dariusz Piontkowski – choć leży to w gestii organów prowadzących placówkę – zdecydował o zakupie środków ochrony osobistej, np. płynów dezynfekujących czy wyposażył placówki w termometry bezdotykowe. Dodał, że rząd nie wstrzymuje dostarczania płynów dezynfekujących do placówek. Planuje przekazać obecnie 5 mln litrów wobec 3,5 mln litrów, które trafiły do szkół od marca do czerwca, oraz ok. 50 mln maseczek.

Minister mówił także, że w reakcji na sygnały, m.in. dyrektorów szkół, MEN wprowadziło „dwa elementy, które mają ułatwić funkcjonowanie szkół w tym okresie, kiedy przejdą na nauczanie zdalne”: nauczanie indywidualne w trybie zdalnym na wniosek rodziców i możliwość skracania zajęć do 30 minut. Zwrócił uwagę, że taka możliwość funkcjonowała wcześniej, ale przepisy „nie były do końca jednoznaczne”.

Stąd w tej chwili wprowadziliśmy w okresie przechodzenia szkoły na kształcenie zdalne jednocześnie jednoznaczną możliwość skracania lekcji- powiedział. Przypomniał, że tradycyjnie lekcja trwa 45 minut. „Teraz taka lekcja będzie mogła trwać minimalnie minut 30 i nie dłużej niż 60” – poinformował.

Te wszystkie działania z jednej strony zapewniają bezpieczeństwo dzieci, nauczycieli, pracowników oraz ich rodzin, a z drugiej strony przygotowują szkoły także na to, aby móc efektywnie nauczać dzieci w okresie tych krótkich okresów kształcenia na odległość- mówił Dariusz Piontkowski, odnosząc się także do zakupów laptopów i tabletów do szkół, kursów dokształcających dla nauczycieli i produkcji e-materiałów edukacyjnych na platformę epodreczniki.pl.

Na ponad 48,5 tys. szkół, przedszkoli i innych placówek edukacyjnych w Polsce z powodu koronawirusa w trybie zdalnym pracują 44 placówki, a 33 w trybie mieszanym. Oznacza to, że w tradycyjnej formie kształcenie prowadzi ponad 99,8 proc. placówek – poinformował w poniedziałek (07.09) minister edukacji Dariusz Piontkowski na konferencji w Białymstoku.

 

Red. M.L.

Fot. Pixabay

Urząd Miejski w Białymstoku /PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy