Dzień bez Ofiar Śmiertelnych w Wypadkach Drogowych

Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku, w ramach europejskiej akcji – Dzień bez Ofiar Śmiertelnych w Wypadkach Drogowych, wzięli udział w warsztatach organizowanych przez podlaską Policję i białostocki WORD

Młodzież mogła poznać m.in. techniki bezpiecznej jazdy, oraz dowiedzieć się jak zachować się w trudnej sytuacji na drodze.

Jesteście młodymi, przyszłymi kierowcami (…) Przed wami pierwsze samodzielne kilometry. Poza działaniami, które dzisiaj (21.09) odbywają się w całej Europie, prowadzone są działania nie tylko kontrolne, (…) ale też prowadzimy kampanię profilaktyczną – mówiła do młodzieży st. asp. Magdalena Szwatro z KWP w Białymstoku. – Zależy nam na tym, żebyście z tych zajęć, z tego spotkania wyszli bogatsi o pewną wiedzę i doświadczenia. Jeśli zdaliście egzamin i macie prawo jazdy, mniemany, że posiadacie też wiedzę. Będziecie mieli możliwość dzisiaj spróbowania swoich możliwości na symulatorach. 

O swoich doświadczeniach za kierownicą opowiedział gość specjalny – kierowca rajdowy, białostoczanin Jarosław Kazberuk. Tłumaczył m.in. jak prawidłowo zapiąć pasy bezpieczeństwa, jak poprawnie ustawić fotel w samochodzie, czy trzymać ręce na kierownicy.

Odpowiednio zapięte pasy i prawidłowa pozycja za kierownicą mają duże znaczenie w razie awarii, w razie szybkiej reakcji. A już na pewno w razie wypadku. Wtedy jest dużo bezpieczniej – podkreśla Jarosław Kazberuk. – Dzisiaj nasz kraj jest na czwartej pozycji, bodajże od końca, jeśli chodzi o śmiertelne wypadki na drodze. To jest czarna statystyka, i tak naprawdę, jesteśmy tu po to [razem z Policją i szkoleniowcami WORD -red.], żeby ją poprawiać – dodaje kierowca rajdowy.

Krzysztof Czerech, zastępca dyrektora ZSM w Białymstoku podkreśla, że to bardzo ważne, aby młodzi ludzie, którzy niedawno zdali egzamin na prawo jazdy, mogli posłuchać o bezpieczeństwie na drodze.

Nasi uczniowie w dużej mierze mają już prawo jazdy. Interesują się motoryzacją, i dla nich takie zajęcia bardzo dużo wniosą – mówi Krzysztof Czerech. – Włączając się w tę europejską akcję może uratujemy tym komuś życie, może ktoś nie będzie kaleką, może nie będzie jakiegoś wypadku – dodaje pedagog.

 

Szkoleniowcy z WORD-u na zajęciach teoretycznych opowiedzieli o zagrożeniach z jakimi codziennie stykają się kierowcy. Eksperci wyjaśnili jak udzielać pierwszej pomocy, czy jak poradzić sobie w sytuacjach stresujących i uniknąć zachowania na drodze, które kończą się wykroczeniami i mandatami karnymi. Poza zajęciami teoretycznymi były też zajęcia praktyczne na symulatorze jazdy. Urządzenie realistycznie odwzorowuje fizykę samochodu. Pomaga zostać lepszym kierowcą na drodze poprzez wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań oraz poprawienia umiejętności doskonalenia techniki jazdy.

Młodzież miała też okazje zobaczyć sprzęt jaki wykorzystują policjanci drogówki podczas codziennej służby.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy