I Festiwal Tkactwa „Ofensywa Splotów” już w najbliższy weekend!

Już w najbliższy weekend, 29–30 sierpnia, Podlaski Instytut Kultury zaprasza na Ofensywę Splotów – dwudniowy festiwal tkactwa. W programie imprezy znajdują się wystawy, spektakl dla dzieci, pokazy filmów dotyczących tkactwa oraz Piknik Tkacki.

 29 sierpnia, zapraszamy na wernisaże aż czterech wystaw. W Spodkach PIK przy św. Rocha 14 zobaczymy prace tkaczek z pracowni ze szlaku „Kraina wątku i osnowy” oraz wystawę fotograficzną o Eleonorze Plutyńskiej. Natomiast w siedzibie PIK przy Kilińskiego 8 będzie można oglądać prace artystów profesjonalnych inspirowanych tkactwem ludowym, a także tkaniny z archiwum Liceum Plastycznego w Supraślu – zachęca Krystyna Kunicka, kierownik Działu Sztuk Plastycznych PIK.

Tego dnia odbędzie się też pokaz filmów o tkactwie, a także spektakl dla rodzin z dziećmi „Nić. Opowieść z przędzy i słów” Anety Cruz-Kąciak i Agnieszki Jackowiak.

Dzień później, w niedzielę, 30 sierpnia, w białostockim parku Konstytucji 3 Maja zostanie zorganizowany Piknik Tkacki.

W programie znajdą się pokazy, warsztaty i kiermasz, podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką wytwarzania wyrobów tkackich i spróbować własnych sił w tkaniu. Do wyboru będzie wykonywanie tkaniny dwuosnowowej, sejpaku, perebor, krajki tabliczkowej i na bardku, czapek i łapawic na drewnianych deskach, dekoracyjnych makram, przędzenie na kołowrotku czy tkanie na krośnie poziomym dywaników szmaciaków. Zaplanowane są też zabawy muzyczne dla dzieci i działania animacyjne w przestrzeni oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi, na których będzie można kupić m.in. z nici, wełnę, akcesoria tkackie, chodniki, makramy, filc, małe formy tkackie czy tkane na krosnach chusty do noszenia dzieci. Podczas Pikniku wystąpi grupa wokalna Zespołu Pieśni Tańca „Kurpie Zielone”, odbędzie się też potańcówka z kapelą Miód na Serce.

 

I FESTIWAL TKACTWA „OFENSYWA SPLOTÓW”
29–30 sierpnia 2020 r., Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku oraz park Konstytucji 3 Maja

WYSTAWY
29 sierpnia,  godz. 16.00, Spodki PIK, ul. św. Rocha 14

  1. Prace tkaczek z pracowni ze szlaku „Kraina wątku i osnowy” – tkaniny dwuosnowowe, sejpaki, tkaniny wybierane oraz wielonicielnicowe autorstwa Danuty Radulskiej, Teresy Pryzmont, Alicji Kochanowskiej, Karoliny Radulskiej, Lugardy Sieńko, Heleny Gołko, Agnieszki Iwanickiej, Bernardy Rość, Lucyny Kędzierskiej, Ireny Ignaciuk, Sabiny Knoch, Jadwigi Możejko oraz Edyty Wiśniewskiej (godz. 16.00).
  2. Wystawa fotograficzna „Eleonora Plutyńska. W poszukiwaniu zaginionych splotów” – zestaw fotogramów w formacie 100×70 poświęconych twórczości artystki oraz jej pracy w Janowie (godz. 16.00).

29 sierpnia,  godz. 19.00, PIK, ul. Kilińskiego 8

  1. Wystawa prac artystów profesjonalnych inspirowanych tkactwem ludowym – m.in. Izabeli Marcjan, Marty Pokojowczyk, Wioletty Piskurewicz, Barbary Hulanickiej, Izabelli Łupieńskiej.
  2. Wystawa tkanin z archiwum Liceum Plastycznego w Supraślu – najciekawsze prace dyplomowe z ostatnich kilkudziesięciu lat wykonane przez uczniów Liceum Plastycznego na specjalności „Tkanina artystyczna” (godz. 19.00).

SPEKTAKL DLA DZIECI
29 sierpnia, godz. 15.00, Spodki PIK, ul. św. Rocha 14

„Nić. Opowieść z przędzy i słów” – spektakl przygotowany z przędzy i słów przez Agnieszkę Aysen Kaim i Agnieszkę Jackowiak. Ten wyjątkowy duet: prządka i tkaczka, opowie o historii tkactwa. Wspólnym wątkiem tych opowieści jest symboliczna nić, łącząca teraźniejszość i odległe od siebie kultury i tradycje, oraz rzeczywista – lniana, wełniana, przędziona na wrzecionie i kołowrotku, z której tkane są meksykańskie bluzki i polskie pasiaki wraz z bogatą symboliką wzorów i kolorów.

POKAZY FILMÓW O TKACTWIE
29 sierpnia, godz. 17.00, Spodki PIK, ul. św. Rocha 14

  1. „Animowane obyczaje” Anny Narel, „Janów – droga przez wieś”, „Korycin – Młyn” – filmy animowane inspirowane wzorami z tkanin dwuosnowowych, wykonane przez młodzież w ramach projektu „Kraina wątku i osnowy”.
  2. Reportaże filmowe z cyklu „Z wizytą u tkaczki” autorstwa Marty Śliwińskiej.
  3. „Tkactwo na warsztacie. Tkanina rawska dawnej i dziś” – film Agnieszki Jackowiak, kulturoznawczyni i rękodzielniczki, dwukrotnej stypendystki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która zajmuje się edukacją i wyrobem produktów tkackich, filcowych, odnosząc swoją pracę do dawnych technik włókienniczych.

PIKNIK TKACKI (30 sierpnia, godz. 11.00–18.00, park Konstytucji 3 Maja)

– pokazy, warsztaty i kiermasz, podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką wytwarzania wyrobów tkackich i spróbować własnych sił w tkaniu. Zaplanowane są też zabawy muzyczne dla dzieci i działania animacyjne w przestrzeni oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi, na których będzie można kupić m.in. z nici, wełnę, akcesoria tkackie, chodniki, makramy, filc, małe formy tkackie czy tkane na krosnach chusty do noszenia dzieci.

godz. 13.00 – pieśni podlaskie i kurpiowskie w wykonaniu grupy wokalnej Zespołu Pieśni Tańca „Kurpie Zielone”.

Od godz. 14 do 17.00 – kapela Miód na Serce zaprosi do wspólnego tańcowania. Pierwszego oberka zagra o godzinie 14.00, ostatnią polkę o 17.00

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny; odbędą się one przy zachowaniu zaleceń sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku ze stanem epidemicznym w Polsce.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Podlaski Instytut Kultury

Podlaski Instytut Kultury

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy