Náboj Junior w Politechnice Białostockiej wygrali uczniowie SP Nr 37 w Białymstoku

Politechnika Białostocka była gospodarzem lokalnej edycji zawodów Náboj Junior, czyli międzynarodowego turnieju reprezentacji szkół podstawowych. Nietypowa, pełna dynamiki i emocjonująca rywalizacja odbyła się 25 listopada 2022 r.

Do tegorocznego Náboju Junior rozgrywanego w murach Politechniki Białostockiej zgłosiło się 21 czteroosobowych drużyn, reprezentujących 15 szkół podstawowych, głównie z Białegostoku, ale też Kleosina, Turośni Kościelnej oraz Dubin (w pobliżu Hajnówki). W sumie 84 młodych matematyków odważnie stanęło w szranki turnieju o zasięgu międzynarodowym. Równo z wybiciem godziny 10 do rozwiązywania zadań przystąpili dziś bowiem zawodnicy z Polski: z Białegostoku, Bielsko-Białej, Grodziska Mazowieckiego, Kościerzyny, Krakowa, Łebcza, Łodzi, Lublina, Sosnowca, Warszawy i Wrocławia oraz uczniowie z Chorwacji, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii oraz Słowacji.

Na początku zawodów każda drużyna otrzymała 6 zadań. Dopiero po ich poprawnym rozwiązaniu uczniowie mogli zgłosić się do sędziów o wydanie kolejnych. Trzeba więc było działać szybko – zawody trwały tylko 120 minut, a liczył się czas i ilość zadań rozwiązanych przez drużynę. W praktyce oznaczało to, że uczniowie sprintem pokonywali odległość pomiędzy stolikiem a sędziami, a potem z szybkością pocisku wracali na miejsce, żeby pogłówkować nad zadaniem.

Zrobiliśmy w sumie 28 zadań i bardzo podobało mi się to, że konkurs był dynamiczny i można było współpracować w drużynie. Szczerze polecam! – mówił po zakończeniu konkursu Bartosz Pawilcz, uczeń klasy ósmej ze SzkołyPodstawowej Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w ZSO Nr 2 Białymstoku.

Najbardziej w tym konkursie podobała mi się dynamika. I to, że zadania były bardzo fajne. Trochę gorzej poszły nam zadania z fizyki, bo wyszło na to, że nie umieliśmy zastosować wzorów. Ale ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych wyników. To był super konkurs! – mówił Dawid Boroda ze Szkoły Podstawowej Nr 37 im. Kazimierza Górskiego w Białymstoku.

Koordynatorem białostockiej edycji zawodów Náboj Junior jest Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej. Jego nauczyciele i uczniowie podjęli się organizacji lokalnych zawodów już nie pierwszy raz. Po raz ostatni w 2019 roku.

Największa satysfakcja wynika z tego, że po okresie pandemii Nabój wrócił! To jest fajny i bardzo ciekawy konkurs, który wyróżnia się interdyscyplinarnością – łączy zagadnienia z matematyki i fizyki. To konkurs pełen dynamiki, kreatywności i, co niezwykle istotne, jest zespołowy. To wielka satysfakcja obserwować, jak w tych uczniowskich drużynach kształtują się liderzy oraz kreatywne pomysły na rozwiązania zadań. Tu można przekonać się o sile stwierdzenia: kto jest w zespole, ten nie jest sam. Zespołowość w konkursie Nabój, ale także kilku innych konkursów organizowanych przez Politechnikę Białostocką, jest bardzo pożądana. I mam nadzieję, że takich konkursów będzie jeszcze więcejmówił Józef Klim, dyrektor liceum.

Białostocką edycję zawodów Náboj Junior z wynikiem 30 poprawnie rozwiązanych zadań wygrali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 37 im. Kazimierza Górskiego w Białymstoku. Na miejscu drugim uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w ZSO Nr 2 Białymstoku, a miejsce trzecie przypadło Prywatnej Szkole Podstawowej Nr 1 w Białymstoku. Wszyscy uczestnicy Náboj Junior Białystok otrzymali certyfikaty i upominki.

 

Red. M.L.

Fot. Piotr Awramiuk/Politechnika Białostocka

Politechnika Białostocka

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy