Nowe żłobki z programu Maluch+ w regionie

11,2 mln zł na ponad 3 tysiące miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech – tak wygląda tegoroczna edycja rządowego programu Maluch+ w Podlaskiem. W Dzień Dziecka wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał umowy z przedstawicielami samorządów i instytucji prywatnych, które otrzymają w tym roku dofinansowanie.

Uroczystość nie bez powodu odbyła się w Tykocinie, gdzie od niedawna działa żłobek utworzony m.in. dzięki wsparciu z programu Maluch+.

Rodzina w centrum

W centrum polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości jest polska rodzina – to się przejawia w różnych aspektach. Jednym z elementów działań jest program Maluch+, który w naszym województwie cieszy się dużym zainteresowaniem. Polega na tworzeniu miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w gminach, w których ich do tej pory nie było, w tych, które już je mają i jest również adresowany do podmiotów niepublicznych prowadzących tego typu placówki – mówił we wtorek (1.06), podczas konferencji prasowej, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

11 mln zł dla Podlaskiego

Do Tykocina przyjechali reprezentanci tegorocznych beneficjentów programu Maluch+, by podpisać umowy na otrzymanie dofinansowania. Wśród nich byli włodarze gmin, gdzie do tej pory nie było żadnego żłobka – burmistrz Czarnej Białostockiej Jacek Chrulski oraz burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki.

Dzięki programowi Maluch+ zaczynamy w tym roku adaptować budynek na potrzeby żłobka samorządowego. Kończymy cykl tworzenia miejsc opieki nad dziećmi – zmodernizowaliśmy szkołę, przedszkole, teraz tworzymy miejsca żłobkowe – mówił burmistrz Jacek Chrulski. Placówka w czarnej Białostockiej będzie oferowała 24 miejsca, a gmina otrzymała z programu Maluch+ prawie 800 tys. zł.

Gmina Ciechanowiec niestety przez ostatnie lata była bardzo wykluczona społecznie. (…) Cieszę, że teraz w Ciechanowcu powstanie żłobek, którego do tej pory nie było. Gmina ma 9 tys. mieszkańców, jest wiele młodych małżeństw, które chciałyby dzieci posłać do takiej placówki – podkreślał burmistrz Eugeniusz Święcki. Na utworzenie 32 miejsc opieki gmina dostała prawie milion złotych.

Umowy na dofinansowanie istniejących miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych podpisali również: burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski i dyrektor żłobka Malucholandia prowadzonego przez Stowarzyszenie „Kul-Turysta” w Łapach Marta Dzielnicka.

W sumie województwo podlaskie w ramach tegorocznej edycji programi Maluch+ otrzymało łącznie ponad 11 mln zł:

  • ponad 8,4 mln zł na utworzenie 362 nowych miejsc opieki,
  • prawie 2,8 mln zł na dalsze funkcjonowanie 2963 miejsc opieki.

Ułatwienie dla rodziców, radość dla dzieci


Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji programu Maluch+ odbyło się nie bez powodu w Tykocinie, gdzie od niedawna działa samorządowy żłobek, który dziś doczekał się oficjalnego otwarcia. Na razie ma 19 miejsc, docelowo – około 40.

627 tys. zł otrzymaliśmy na utworzenie żłobka i kolejną równie dużą pulę – bo ponad 600 tys. na jego funkcjonowanie przez dwa lata. Z rozmów z rodzicami wiem, że to była placówka długo wyczekiwana, bo babcie coraz częściej przebywają w klubie seniora – mówił burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński.

Zachęcam inne samorządy – szczególnie te, które nie mają jeszcze żłobków. Drodzy włodarze – to są placówki, które naprawdę są potrzebne na dzisiejsze czasy. Młodzi ludzie muszą się rozwijać, muszą pracować, a ich pociechy być pod dobrą opieką – dodał burmistrz.

Z okazji Dnia Dziecka nie mogło zabraknąć upomników dla podopiecznych żłobka oraz przedszkolaków. Wojewoda podlaski wręczył im pluszaki, tykocińscy urzędnicy zestawy do zabawy w piaskownicy, a strażacy plecaki wypełnione gadżetami.

 

Red. OKO

Fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy