Politechnika Białostocka otworzyła Ogród Nauki PB

Pierwszych osiem grabów, które upamiętniają osoby zasłużone dla rozwoju Politechniki Białostockiej – utworzyło Ogród Nauki na kampusie uczelni. W ten sposób uhonorowano m.in. inicjatorkę powstania uczelni, prof. Eudokię Ostaszewicz, i pierwszego rektora, prof. Tadeusza Bełdowskiego

Ogród Nauki PB powstał w ramach obchodów 75-lecia uczelni na terenie przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Tworzy go osiem grabów, które honorują osoby związane z uczelnią.

„Od tych ośmiu grabów zacznie się tradycja upamiętnia tych, którzy przyczynili się najpierw do powstania, a później do rozwoju Politechniki Białostockiej. To ich praca, ich zaangażowanie doprowadziły do tego, co mamy dzisiaj i oczywiście, co wszyscy tutaj będący, zamierzamy intensywnie kontynuować” – mówiła podczas inauguracji ogrodu rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk.

Wśród osób, które wyróżniono w ten sposób, znalazła się m.in. prof. Eudokia Ostaszewicz, jak podaje uczelnia – jedna z inicjatorek powołania w Białymstoku, tuż po II wojnie światowej, wyższej uczelni technicznej, oraz prof. Tadeusz Bełdowski – pierwszy rektor PB. Tabliczki z ich nazwiskami, które zamontowano podczas wtorkowej uroczystości, znalazły się przy zasadzonych wcześniej drzewach.

Jak mówiła dr Dorota Gawryluk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB, drzewa zasadzono przy bibliotece, która jest zawsze „sercem” uczelni.

„Kroczymy śladami wspaniałych klasyków Akademii Platońskiej – filozofowie spotykali się w gaju, a nie w salach. Dlatego zakładamy Ogród Nauki” – powiedziała.

Wyjaśniła też, że wybrano graby, bo to – jak podkreśliła – „wyjątkowe drzewa, wyjątkowo odporne, silne i trwałe”.

„Wszystkie cechy przypisywane grabom znajdujemy w dorobku naszych wspaniałych mentorów” – dodała.

Okazało się, że w miejscu, gdzie zasadzono drzewa, przed II wojną światową przebiegała w tym miejscu ulica Grabowa łącząca ówczesną Szosę Zwierzyniecką z ulicą Świerkową.

Ogród Nauki – jak podała uczelnia – wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju „Moja Zielona PB”, w ramach której jednym z działań jest zazielenienie kampusu.

Politechnika Białostocka to największa w regionie uczelnia techniczna, jej kampus, w którym znajdują się wszystkie wydziały, akademiki, ale też centrum sportu czy biblioteka, położone jest niedaleko centrum miasta.(PAP)

Red. M. L.

Fot. Politechnika Białostocka

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy