Ponad 4,7 mln uczniów kończy się rok szkolny 2021/2022

Uczniowie w Polsce kończą rok szkolny i zaczynają wakacje

Dla blisko 5 mln uczniów kończy się w piątek (24.06) rok szkolny 2021/2022. Blisko 400 tys. uczniów klas I szkół podstawowych odbierze swoje pierwsze świadectwa szkolne.

 

Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że w roku szkolnym 2021/2022 we wszystkich typach szkół dla dzieci i młodzieży uczy się 4 746 518 uczniów – w tym w szkołach podstawowych 3 237 400 uczniów, w liceach ogólnokształcących – 661 879 uczniów, w technikach – 645 625 uczniów, w szkołach branżowych I stopnia – 201 614 uczniów.

Resort edukacji podaje, że w polskich szkołach i placówkach oświatowych jest 285 tys. dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, które przybyły do Polski po 24 lutego br., po inwazji Rosji na Ukrainę. 41 tys. z nich chodzi do przedszkoli.

Z kolei uczniowie kończący klasy VIII szkoły podstawowej – w tym roku, inaczej niż w latach ubiegłych – razem ze świadectwami ukończenia szkoły nie otrzymają zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Jest to konsekwencja przeniesienia egzaminu z końca kwietnia na koniec maja.

Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi 1 lipca.

W piątek (24.06) wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski wziął udział w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2021/2022 w Zespole Szkolno-Przedszkolny w Goniądzu

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022 Minister Edukacji Przemysław Czarnek nauczycielom i uczniom złożył życzenia 👇

Jak uczniowie podsumowują miniony rok szkolny i jakie mają plany na wakacje? Zapytaliśmy o to uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku 👇

  – Rok szkolny minął bardzo dobrze, i cieszę się, że rozpoczynają się wakacje. Będę mogła spędzać czas kolegami i z rodzicami.  Planujemy pojechać do Augustowa i do Wrocławia – mówi Julia.

– Jestem z Ukrainy. Zdałam do piątej klasy, i bardzo podoba mi się w tej szkole. Nauczyciele i dzieci są bardzo mili – mówi Ania.

– Rok szkolny fajnie minął – mówi Kuba. – Lekcje były fajne. Nikomu nie było źle, tylko tam niektórzy [uczniowie] kłócili się z nauczycielami. Zdałem do piątej klasy, i mam średnią ocen 4,45. Na wakacje pojadę z rodziną na wieś, i do Gdańska – dodaje uczeń.

– Fajnie minął rok szkolny. Pandemia nie przeszkadzała mi w nauce. Zdałam do ósmej klasy. Na wakacje pojadę nad morze i w góry – mówi Ola.

– Miniony rok szkolny był łatwy. Pandemia nie przeszkadzała w nauce, tylko jednie te maseczki przeszkadzały. Ja mam średnią ocen 5,38 – mówi Antosia. – Na wakacje jadę na obóz do Tykocina – dodaje nasza rozmówczyni.

– Rok szkolny minął bardzo dobrze; bardzo fajni nauczyciele. Naukę utrudniła nam trochę pandemia, ponieważ ja np. wiele razy nie mogłam zaliczyć sprawdzianu, ale poza tym wszystko było w miarę OK. Na wakacje wyjeżdżam na obóz jeździecki mówi Klaudia (na zdjęciu od lewej).

– Było troszeczkę trudno w tym roku szkolnym, ale fajnie. Spotykałam się z koleżankami. Poznałam dużo nowych osób, i było fajnie. Zdałam do szóstej klasy. Planów na wakacje jeszcze nie mam, ale na pewno będę się spotykała ze znajomymi – mówi Zuzia.

Dziękujemy serdecznie nauczycielom za wspólne spędzone lata, ponieważ mój syn w tym roku kończy trzecią klasę. Życzymy wszystkiego dobrego – mówi pani Justyna.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

PAP / MEiN

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy