Ponad 7,7 mln zł z funduszy europejskich na nowe miejsca w podlaskich przedszkolach

Potężny zastrzyk finansowy na edukację przedszkolną w Podlaskiem

To ponad 7,7 mln zł dodatkowych funduszy europejskich w ramach kończącego się regionalnego programu w konkursie obsługiwanym przez Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Białymstoku. Dzięki tym pieniądzom w regionie powstanie ponad 150 nowych miejsc wychowania przedszkolnego, w tym na terenach wiejskich. 1,3 tys. dzieci zostanie objętych zajęciami dodatkowymi.

Dzięki dodatkowym funduszom dofinansowanie uzyskało 12 projektów. Zostały one w ubiegłym roku rekomendowane do realizacji, ale pula konkursowa okazała się wówczas niewystarczająca. Obecnie trwa już zawieranie umów z beneficjentami.

Realizacja tych projektów oznacza przede wszystkim powstanie nowych miejsc wychowania przedszkolnego, o czym poinformował (24.08) na konferencji w Białymstoku marszałek Artur Kosicki.

Wiemy, że jeśli chodzi o nowe miejsca dla przedszkolaków, zawsze jest ich deficyt i mamy duże potrzeby w tym zakresie. Stąd w kończącym się już programie regionalnym przeznaczono prawie 77 mln zł na tego typu działania. A decyzja o zwiększeniu tej puli o kolejne 7,7 ml zł pozwoli stworzyć ponad 150 nowych miejsc – powiedział marszałek. – Co ważne, będą one rozlokowane w różnych częściach województwa, m.in. w Siemiatyczach, Kolnie, Białymstoku.

Jak poinformował Hubert Ostapowicz, zastępca dyrektora WUP w Białymstoku, dofinansowane projekty obejmują także szeroki zakres zajęć wyrównujących szanse edukacyjne maluchów.

Aspekt związany z podnoszeniem jakości wychowania przedszkolnego jest w tych projektach bardzo mocno zaznaczony. To kompetencje kluczowe i umiejętności uniwersalne, niezbędne do rozwoju: przyrodniczo-matematyczne, kreatywność, przedsiębiorczość, umiejętność rozumienia, pracy w zespole ­– mówił.

Planowane działania obejmują także adaptację pomieszczeń do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami oraz podnoszenie kompetencji przez nauczycieli. Z takiej szansy skorzysta co najmniej 70 z nich.

Jak poinformowała Janina Mironowicz, dyrektor WUP, w ramach bieżącej perspektywy jednostka zawarła blisko 200 umów o wartości ponad 85 mln zł. Dzięki tym działaniom utworzonych zostało 2,4 tys. nowych miejsc przedszkolnych.

Chcę podkreślić, że ciągle w zakresie nowych miejsc przedszkolnych potrzeby są bardzo duże i ważne jest, że w nowej perspektywie są zaplanowane środki na ten cel – dodała dyrektor Mironowicz.

Red. M.L.

Fot. zdjęcie ilustracyjne Podlaskie24 / Mateusz Duchnowski UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy