Premiera książki „Siła, radość, piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku”

Książka „Siła, radość, piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku” autorstwa Karola Jakubowskiego w poniedziałek (19.09) miała swoją oficjalną premierę. Są tam informacje o znanych sportowcach z regionu, którzy ukończyli II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku.

Autorem monografii jest Karol Jakubowski, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku.

Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla sportowców, uczniów i absolwentów związanych z II LO. Jest też skierowana do tych wszystkich, którzy przez lata uczestniczyli w rozwijaniu sportowych pasji uczącej się w placówce młodzieży.

– Dzięki tej książce i wielu zamieszczonym w niej fotografiom, została przywrócona pamięć o młodych ludziach – sportowcach uczących się i odnoszących sukcesy w tej szkole, oraz o ich nauczycielach, zaangażowanych w pracę z młodzieżą – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Gratuluję autorowi tej publikacji. Pan Karol Jakubowski wykonał ważną i potrzebną pracę.

Publikacja zawiera między innymi indywidualne charakterystyki uczniów i absolwentów, których pasją był sport, aktywność fizyczna. Są tu również szczegółowe informacje o sportowcach – absolwentach na przestrzeni ponad 100 lat (1919-2022) istnienia szkoły. Wśród opisanych osób znalazł się również prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, absolwent klasy sportowej II LO. W monografii pojawiają się takie nazwiska, jak chociażby Wojciech Nowicki, Damian Czykier, Damian Kądzior, Zbigniew Pręgowski.

Książka „Siła, Radość, Piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku” to też uporządkowany spis wyników sportowych uczniów w takich dyscyplinach, jak na przykład badminton, biegi na orientację, futbol amerykański, futsal, kajakarstwo, koszykówka, piłka siatkowa, strzelectwo sportowe, szermierka, tenis stołowy i wiele innych.

Red. M.L.

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy