prof. dr hab. Marek Konarzewski z Uniwersytetu w Białymstoku został prezesem PAN

Prof. dr hab. Marek Konarzewski z Uniwersytetu w Białymstoku został dziś (20 października) wybrany na prezesa Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2023-2026.

Prof. dr hab. Marek Konarzewski jest zatrudniony w Katedrze Ekologii Ewolucyjnej i Fizjologicznej na Wydziale Biologii  UwB.

Jego specjalnością naukową są zagadnienia z pogranicza ekologii, biologii ewolucyjnej, fizjologii i genetyki zwierząt, a także analiza badanych procesów na poziomie molekularnym, organizmalnym i środowiskowym.

Za swój dorobek naukowy i działalność na rzecz nauki prof. Marek Konarzewski został kilkukrotnie uhonorowany.

To także aktywny popularyzator nauki. Jest m.in. autorem licznych artykułów popularnonaukowych, książki popularnonaukowej „Na początku był głód” oraz tłumaczenia wyróżnionej nagrodą Pulitzera książki Jareda M. Diamonda „Strzelby, zarazki, maszyny”. Jest też współautorem (z dr. Januszem Kupryjanowiczem) dwóch albumów fotograficznych poświęconych przyrodzie Doliny Biebrzy i Narwi oraz Puszczy Knyszyńskiej.
Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

Prof. Marek Konarzewski jest biologiem

Zajmuje się zagadnieniami z pogranicza ekologii, biologii ewolucyjnej, fizjologii i ewolucji zwierząt. Pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem korespondentem PAN od 2010 roku z Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN.

Pełni też funkcję wiceprezesa Oddziału PAN w Olsztynie i Białymstoku.

Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. W 1990 r. obronił doktorat, w 1996 r. habilitował się, a w 2004 r. uzyskał tytuł profesora nauk biologicznych. W latach 1991-1993 był stypendystą Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, gdzie pracował w zespole Jareda Diamonda. Równolegle z pracą badawczą zyskał doświadczenie w dyplomacji, m.in. pełnił funkcję radcy-ministra ds. wymiany naukowo-technologicznej w Ambasadzie RP w Waszyngtonie.

Interesuje go współpraca międzydziedzinowa, łącząca nauki humanistyczne i przyrodnicze, czego dał wyraz m.in. w swojej książce popularnonaukowej „Na początku był głód”. Pasjonuje się też fotografią. Jest m.in. współautorem albumu „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej”.

Red. OKO

Fot. PAN

Uniwersytet w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy